Yazılı Fetva

Hocam, İnsanlar Aşureyle Tufanı Hatırlasalar Fena mı Olur?

7837
13.11.2014

Hocam haddim olmayarak sizi aşure konusunda bazı yönlerden eleştirmek istiyorum; diyorsunuz ki, böyle bir ibadet yani yapılınca Allah’ın sevap yazdığı bir iş yoktur. Ne Kur’an’da ne Sünnet’te ne de Ebu Hanife’de yoktur. Sonradan uydurulan her şey gibi bu da bid’attir. Ama bid’at olan aşûre değil onun sevap maksatlı yenmesidir.(Amenna) Eğer aşûre, Nuh aleyhisselamın hatırasına yeniliyorsa bunun adı çirkinliktir. Dokuz yüz elli senelik cihadı yapan o, tatlıyı yiyen biz ama her ikimiz de cennetteyiz. Ne güzel değil mi? Ne kolay cennet!
- Hocam neden çirkinlik olsun? Nuh tufanından sonra yenildiğine inanılan bir yiyeceği insanlar o gün yese ve Nuh tufanını hatırlasa ve insanlar tufandan ders ve ibretler alsa o günleri hatırlasa fena mı olur? Nuh peygamber 950 sene yaşamış ama çok fazla şey bilmiyoruz hakkında, gene elimizde ibret verici tufan hadisesi ve bunu hatırlatan aşure var. Müslümanlar sadece tatlı boyutuyla ilgileniyorlarsa tufandan kurtuluşun bir simgesi olduğunu da bizim anlatmamız gerek diye düşünüyorum.

Selamünaleyküm. Peki Uhud için hangi tatlıyı tavsiye edersiniz? Bir tufanı tatlı ile hatırlama, bu ümmetin işi olabilir mi? Siz Nuh aleyhisselamın kavminin başına geleni anlamadınız zannederim. Tufan ve tatlı! Bir kere o tatlıdaki yiyeceklerin hangisi o gün vardı sizce; gemideki yiyecekler arasında ceviz mi, badem mi, fıstık mı, gül suyu mu? Ben sizin gibi düşünmüyorum güzel kardeşim. Elbette siz düşünebilirsiniz, anlaşılmayanı da anlatırsınız ama ben sizin kadar rahat olamam. Allah yardımcımız olsun, hatalarımızı, eksiklerimizi, eksik bıraktıklarımızı mağfiret buyursun. Dualar edin bize.

Nureddin Yıldız