Mektuplar

Hocam, IŞİD Örgütü Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

62733
15.10.2014

Selamünaleyküm hocam.

Hocam son zamanlarda gündem Irak’ta çıkan topluluk üzerine. Benim çevremde tanıdığım Müslümanlar olsun, Almanlar olsun herkes ağız birliği etmişler ve o gruba 'terörist' diyorlar. Medyadan izlediğimiz yöneticiler, tanınmış cemaat hocaları 'kâfirden beter, hariciler, bunların katli caiz' gibi şeyler söylüyorlar. İşin garip tarafı, bütün kâfir toplulukları da aynı görüşte! Kâfirin ak dediğine benim kara demem gerekmez mi? Ben orada yaşasaydım dinime, vatanıma, namusuma kast etmiş kâfirleri ve onlara yardım edenleri (ki bunlar Müslüman) ne yapardım acaba? Allah biliyor, kalbimde bu insanlara karşı buğz olmuyor. Bana bu konuda bir yol gösterebilir misiniz veya bir tavsiyeniz olur mu?

Ve aleykümselam.

Bu meselede şu şekilde izah yapabiliriz:

a- Kâfire ve kâfirin zulmüne tepkisiz kalan mü'minin imanından şüphe edilir. Sizin kalbinizde hissettikleriniz imanınızdan kaynaklanıyor, hoştur güzeldir.

b- Zikrettiğiniz grubun kabul edilebilirliği yoktur. Bile bile vahşet sempatizanı olamayız. Kâfirler bir işi beğeniyor veya beğenmiyor diye bizim bir kanaat belirtmemiz gerekmez. Yollarımız kesişirse veya tersleşirse biz yine imanımızın gereği ne ise onu yaparız.

c- Kâfirlerin gösterdikleri tepki samimi değildir, sahte bir tepki göstermektedirler. Benim şahsi kanaatim ortaya çıkan görüntüden memnundurlar bile. Sözünü ettiğiniz grupların onlar tarafından ortaya çıkarıldığı yönündeki kanaatleri haklı çıkaracak pek çok bilgiyi konuşabiliriz . Biz muhakkak bir taraf belirtmeye mecbur değiliz. Hak ortaya çıksın da öyle konuşalım desek daha iyisini yaparız.

d- Tepki gösterme veya karşılık verme sadece bizim hırsımızı ve kinimizi tatmin etmek için olursa bunun adına nasıl 'Allah için yapılmış bir iş' diyeceğiz? Tepkimizi veya vereceğimiz cezayı 'Allah için yapılmış bir amel' düzeyine taşımak gerekiyor. Bu da sadece tekbir getirerek olmaz herhâlde. Mevcut bataklığı biraz daha derinleştiren hiçbir hareket makul değildir. Akıllı olmalıyız; bize karşı birleşmiş bütün dünyaya karşı üç kişinin aklı ile değil bütünümüzün aklı ile yol almaya mecburuz.

e- Şunu da unutmayınız ve yatarken sizi rahat uyutup uyutmadığına dikkat ederek bunu yorumlayın: Bütün bu olaylarda kaç mü'min zarar gördü, kaç da kâfir? Hatta kâfirlerin gördüğü bir zarar var mı, ne dersiniz? Bu ne biçim intikamdır ki yine ben zarar ediyorum?

Selamünaleyküm.

Nureddin YILDIZ

Nureddin Yıldız