Yazılı Fetva

Hyperloop (hızyuvar) kullanılmaya başlandığında seferîlik geçerli olacak mı?

1047
19.01.2023

Hocam Hyperloop adı ile gündeme gelen bir ulaşım projesi var. Bu proje ve diğer hızlı ulaşım sağlayan imkânlar neticesinde dün olmayan ama bugün kullandığımız araçlar olarak bizi rahatlattı. Biz yine de mesela doksan km yol giden namazları iki rekât kılacak mı diyeceğiz? Artık bir zorluk yok, evindeymiş kadar rahat yolculuk yapılıyor. Bu konuya nasıl bakalım?

Elhamdülillah. Şükürler olsun, dedelerimizin adını bile duymadığı nimetler içinde yaşıyoruz. Yollar kısaldı, zorluklar kalktı, konfor yükseldi. Elhamdülillah. Şükreder ve bu nimetleri yerli yerinde kullanırsak Allah Teâlâ bize daha da iyilerini ihsan eder.

Hyperloop veya bir başka imkân bizi yine fıkıhla belirlenen bir noktadan dışarı çıkarmayacaktır biiznillah. Ulaşımdaki baş döndürücü gelişmeler fıkıh ilminde seferîlik başlığı altında ele alınan konularda genel hattı ile bir değişiklik yapmayacaktır. Bütün konfora rağmen yine seferîlik hükümleri geçerli olacaktır. Zira yolculuktaki ruhsatların gerekçesi, yolculukla beraber karşılaşılabilecek zorluk/meşakkattir. Bu meşakkat izafi bir değerdir; biri için az diğeri için zor olabilir. Buna bağlı olarak da Allah Teâlâ’nın kuluna bir lütfu söz konusudur. Bu lütfu Müslüman kullanır.

Nureddin Yıldız