Yazılı Fetva

Hz. Ebubekir Hakkında

6710
11.12.2012

Selamünaleyküm. Ben Konya’dan sizi elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum. Sohbetleriniz bana tesir ediyor. Ancak, son zamanlarda çevremde bazı insanlar sizin sohbet üslubunuz hakkında eleştiri yapıyorlar. Mesela 2012 tarihli bir röportajda, Hz. Ebubekir’den açılan bir mevzuda ‘Resullullah ne dediyse doğrudur, getirin Buhari’yi gerisi yalan”, bunu kim diyor ve yaşıyorsa zamanının Ebubekir’dir o. Biz Hz. Ebubekir’e ulaşamayacaksak eğer, Hz. Ebubekir de bu zamana ulaşamaz. Bu sadece bir şeytan tuzağıdır. Ulaşamayacağımız tek makam, sahabilik makamıdır. Ona kimse ulaşamaz. Çünkü Peygamber yok ortada. Onun dışında ulaşılamayacak bir şey yoktur. Hadis-i şerifte ne buyuruyor Efendimiz (s.a.s.): “Sizin elli taneniz onların bir tanesi yapacak” yani biz elli kat hızlı gidiyoruz.’ tarzında bir ifadeniz olduğunu söylediler. Ben elimden geldiğince izah etmeye çalıştım ama ön yargılı oldukları için anlamak istemediler.
 
Bunları yazmamın sebebi ise bir cevap beklediğimden değil. Sadece insanlar arasındaki bu söylemlerin bir fitneye yol açmasından korktuğum içindir. Ben tarikat mensubu biriyim. İlim ile birleştiği zaman 2 kanatlı kuş olunacağını düşünüyorum. Özellikle de hadis ve siyer ilmi konusunda sizden çok istifade ediyorum. Allah razı olsun. Evimde internet yok. Şimdi de abimgilin evinden yazıyorum.
 
Allah niyetlerinizi müstakim etsin. İlminiz mahşerde şefaatçiniz olsun. Allah sayınızı artırsın. Selamünaleyküm.

Selamünaleyküm. Allah'ın kulları arasında kâmil olanı yoktur. Hep kusurluyuz, hatalıyız. Kim bize hatamızı gösterirse onun elini bile öperiz. Yeter ki gaye, hakkı göstermek olsun. Teşekkür ederim, dualar ediniz.

Nureddin Yıldız