Yazılı Fetva

İçki servisi yapılan havayolu şirketinde pilotluk yapmak caiz midir?

6817
22.08.2015

Özel bir havayolunda pilotum. Biliyorsunuz, uçaklarda içki servisi var ne yazık ki. Geçen bir yerde, alkollü bir otelde alkol bölümünde olmasa bile çalışmanın doğru olmadığı ile ilgili bir yazı gördüm. Sanırım mantık olarak benim durumum da aynı. Bu durumda benim kazancım nasıldır? Benim için mahsur yok ise o servisi yapan hostes ve host arkadaşlarım için sıkıntı var mıdır?

Gayet güzel takdir etmişsiniz. Neticede siz de, haram işlenen bir birimde bulunmuş oluyorsunuz. Zannederim şu zamanda alkolden tamamen arınmış bir havayolu şirketi de bizim ülkemizde bulunmuyor. Pilotluk ise yapılması gereken bir meslektir. Size bırakmanızı tavsiye etmeyeceğim ama asla rızanız olmasın o harama. Kalbinizden nefretiniz ve tepkiniz eksik olmasın. Daha temiz bir şirketi muhakkak kollayın, bulunca da ücreti az bile olsa geçmeye razı olun. Böylece biiznillah vebale ortak olmamış olursunuz.
Farklı bir konu olarak alkol kadar dikkat etmeniz gereken bir husus da hosteslerle olan irtibat meselesidir. O da bir haram çeşididir, kendinizi ondan da korumalısınız, tedbirli olmalısınız. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız