Yazılı Fetva

‘İlk Çocuğumuz Sakat Olduğu İçin Kocam İkinci Çocuğu İstemiyor’

3191
03.10.2014

Hocam ben 8 yıldır evliyim ve 6 yaşında bir evladımız var. Yavrumuzun gözleri görmüyor ve gelişim geriliği var, yani hayat boyu bakıma muhtaç güzel kızımız, eşim ve ben bundan 4 sene evvel bir çocuğumuz daha olsun istedik, bu sefer doktora gittik testler yapıldı ama genetik bir hastalık çıkmadı (Rabbim imtihan etmek dilemiş), bu zaman dilimi içinde eşimin korkusu çok arttı, yine aynı şey olursa bir sakat evladımız daha olursa biz ölünce kim bakar onlara demeye başladı ve hala istemiyor.
Hocam ben 30 yaşındayım, sizin sohbetlerinizle ve Rabbimin nasip etmesiyle yeni doğmuş gibi oldum, helale harama çok dikkat ediyorum, şüpheli ne varsa uzak duruyorum, Kur’an-ı Kerim’imi her gün okuyorum ve şeriatın emrettiği daire içinde kırmızı çizgilere yaklaşmadan yaşamaya çalışıyorum ve bir evladımız daha olsun çok ama çok istiyorum, biz ölsek bile amel defterlerimize hayırlar yazdıracak bir evladımız olsun istiyorum. Artık hiç korkum yok, biliyorum ki Rabbim kaldıramayacağımız yükü yüklemez omuzlarımıza, ben razıyım Rabbim’den gelene ama eşimi ikna edemiyorum. Ramazan'da ona kesin bir şekilde söyledim artık benim de isteğimi duy, korkunu bir kenara bırak, teslim ol ne emanet verirse başınızın üstünde tutacağız dedim. Ramazandan beri işte toplam 3 ay korunmadı ama bana yaklaşmadı ve şimdi de yine benim rıza göstermediğimi bile bile korunuyor hocam, bana bir yol gösterin, nasıl davranmalıyım, sıcak havada suyu kursağıma kadar getirip suyu içirmezler ya aynı öyle oldum, bir akla ihtiyacım var hocam sizin nasihatleriniz bizim için çok değerli. Eşimin de okuyacağını göz önünde bulundurarak bize nasihatlerinizi iletirseniz çok mutlu olacağım, buna ihtiyacımız var.

Selamünaleyküm. Bu soruyu okuyunca çok üzüldüm. Genelde erkekler, eşlerinin çocuk istememesini şikâyet olarak yazıyorlar. Sizde ise tersi olmuş. Çok üzüldüm. Üzüntüm de, ümmetim adına bir kişinin daha çoğalmasına bir mü'minin engel olması ve Allah'ın kaderine teslimiyette sıkıntı varlığı. Bir kere bu düşünce, tevbeyi gerektiren bir durumdur. Mü'min, Rabbine teslim olmuş insandır. Siz hayatta olsanız ne olacak, olmasanız ne olacak; kim yarattı ise ona bırakın çocuğu. Birinci yavrunuzun da sadakası olur o. İlk fırsatta teslim olun Rabbinizin kaderine. Hem nereden biliyorsunuz size çocuk verileceğini; kim bilir çocuğunuz da olmayacak da siz, boşuna korkuyorsunuz. Lütfen kendinize gelin ve ilk fırsatta Allah'ın kaderine teslim olduğunuzu ispat edin. Sizden iyi haber bekliyorum. Sizin için dua ederiz. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız