Yazılı Fetva

İmamın cami cemaatinden hediye alması rüşvet sayılır mı?

2547
23.08.2020

Bir köye imam olarak atandım. İlk defa köy hayatı ile karşılaştım burada. İnsanlar çok cömert. Herkes bir hediye getiriyor. Dikkatimi çekti fakir olanları bile yiyecek getiriyorlar. Ben imam olarak hediye almalı mıyım yoksa hediye almamı sakıncalı mı bulursunuz, tavsiyeniz nedir bana?

Kural şöyledir:
 
Müslüman, istemeden, beklenti içinde olmadan kendisine verilen hediyeyi alır. Bunda bir sakınca yoktur. Hediyeleşmek Müslümanlar arasında bir sünnet uygulamasıdır.
 
Genel kural böyledir.
 
Sizin durumunuzda ise şu noktalara dikkat etmelisiniz: 
 
a- Siz sürekli “hediye alan” durumda olduğunuzda ezileceksiniz. İyi niyetle bugün size getirip hediye verenler yarın bunun bedelini en azından onların münker bir işine sessiz kalma olarak bekleyebileceklerdir. Sürekli alan biri için görünen sonuç budur. Siz hediye vermeye kalksanız kime ne kadar vereceksiniz?
 
b- Eğer hediye yaptığınız bir iş için mesela çocuğuna Kur'an öğrettiğiniz için size verilse yine durum böyledir, biraz daha da ağırlaşmış demektir. Maaş aldığınız bir iş için hediye almış duruma düşmüş olursunuz. Aynı zamanda yaptığınız işte ihlasınız da etkilenecektir.
 
c- Size hediye verenlere güzel teşekkürler edin, memnuniyetinizi beyan edin. Karşılık hediye verebildiklerinize siz de hediye verin. Bu durumu çok da istemediğinizi hissettirin onlara. Özellikle de insanların önünde size hediye getirenlere karşı bu inceliği muhakkak gösterin.
 
Allah yardımcınız olsun. Bulunduğunuz noktada Peygamber aleyhisselamın makamını temsil etmektesiniz. En küçük hatanız bile insanların en büyük hatalarına gerekçe yapılabilir. Allah mübarek etsin işinizi.

Nureddin Yıldız