Mektuplar

İmza yetkili belediye çalışanı olmam neyi gerektirir?

3327
10.11.2015

Selamünaleyküm hocam. Ben yerel yönetimler bölümü okumaktayım ve bazı sivil toplum kuruluşları ile beraber bu noktada çalışmalar yapmaktayız.
Malum, içinde yaşadığımız hukuki sistem beşeri kaynaklı. Ama Müslüman bir insan olarak her halükârda Allah'ın istediği şekilde yaşam sürmeli ve bunun yaşanması için gayret sarf etmeliyiz. Peki, topluma hizmet ederken Allah'ın bizden istediği davranış şekli ne yöndedir? Bir belediyeci olarak İslam’ın bana çizdiği hudutlar nelerdir?

Aleykümselam.
Müslüman insanın veya topluluğun İslamî olmayan sistemlerde yaşarken izlemesi gereken siyaset, o durumu değerlendirip kararlar veren ve verdiği kararları takip eden bir ulema heyeti oluşturmak ve onlara itaat etmek olmalıdır. Ne yazık ki, böyle bir nimetten mahrumuz şu durumda. Bu nedenle de her grup veya neredeyse herkes kendini karar vermeye ve kararına itaat edilmeye yeterli lider görebilmektedir. Sonuç da, yaşadığımız şu kahreden durum olmuştur. Acilen bize yeterli olacak, bize ait idrake yönelmeliyiz. İmtihanı kaybetmeden, bu asrın ümmet nöbetçileri olmayı bizim için takdir buyuran Rabbimizin muradına aykırı düşmeden aklımızı başımıza almamız son çaremizdir.
Mevcut durumda ne yapılacağı konusunda farklı görüşlerden söz edilebilir. Zaten sorun da buradadır, herkes bildiğini en üstün tutmakta, diğerlerini de cahillik ya da hıyanetle itham etmektedir. Size, Müslüman kimliğimizle özellikle imza yetkimizin bulunduğu yer ve zamanlarda nasıl bir siyaset izleyebileceğimiz hakkında özet olarak şu temel ilkeleri tespit edebilirim:
1- İmanını aktif tutman ve nefsini haramdan koruman birinci ve esnetilemez ilken olsun.
2- Allah'ın haramlarından kaçındığın kadar da farzlarını yerine getirmen var olma nedenin olmalıdır.
3- Ümmetini senden ve başkalarından önde tut.
4- Ümmetin içindeki ihtilaflara ve farklılıklara takılmamak imtihanı anlamaktır, bunun farkında olmalısın.
5- Ahiret eksenli planları asıl çalışma planı olarak görmelisin.
6- Dengeli olmak şarttır. Ümmetini düşün, aileni unutma. Siyaset yap, ibadetten kopma. İnsanlarla sosyal ol, sılayırahimi ezme. Para kazan, paraya esir olma...
7- İstişareyi çalışmada vazgeçilmez ilke bilmelisin.
8- Maddi konularda imtihanın ağırlığını idrak etmelisin.
9- Manevi ihtiyaçlarını ihmal etme. Dua silahın olsun. Sadaka vermek şiarın olsun. Umutsuzluğu, içersen öleceğin zehir olarak bil.
Selamünaleyküm
facebook.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz

Nureddin Yıldız