Yazılı Fetva

İnsanları tekfir etmezsek kâfir biz mi oluruz?

3645
05.09.2022

Hocam çevremdeki Müslümanların çoğunu acaba gerçekten Müslümanlar mı diye sorguluyorum kendi kendime. Mesela biri “biz demokratız” veya “biz bu olayı demokratik yöntemle kararlaştırmak istiyoruz” ifadelerini dile getirse ne gibi sonuçlar doğurur? Oy verdiklerinde ve demokrasiyi onayladıklarında küfre düştüklerini düşünüyorum. Onları tekfir etmezsem kendim kâfir olacakmışım gibi geliyor. Bu vesveseleri kendimde de çok yaşıyorum. Acaba bu veya şu sözden dolayı kâfir mi oldum diye çok düşünüyorum. Hep tövbe edip şehadet getiriyorum. Bu durum beni üzüntüye sokuyor ve kocama ve kızıma karşı olan görevlerimi aksatıyorum.

Lütfen bana yardımcı olun hocam.

Bir kere böyle bir meselede uzman olmayanın konuşması ne kadar doğru bir iştir, önce bunu düşünmelisiniz. Sıradan bir insan beyin ameliyatı yapabilir mi? Bu da öyledir. Bu konularda söz söylemenin büyük bir vebale girmek olabileceğini unutmayınız.

İkinci olarak belirttiğiniz konuda insanın durumu şudur:

Allah’ın dinine karşı tez olarak demokrasiyi tercih edenin imanı tehlikededir. Bunun tartışılabilir tarafı da yoktur.

Bunun ötesinde şu veya bu yorumla ya da çaresizlikten, alternatifsizlikten ötürü bir araç olarak görmenin ise aynı sonuca götüreceği söylenemez.

Bu ikisi ortasında bir yere yerleşmek gerekiyor. Kendinizi bu konuya daraltılmış durumda hissetmeyiniz, rahat olun, ibadetlerinizi yapın ve yolunuza devam edin. Zira çözebileceğiniz bir konuya dalmıyorsunuz bu sözlerle, bilakis kendinizi bunaltıyorsunuz. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız