Mektuplar

İnternet üzerinden yapılan ticaretin helâl olması için

9780
10.05.2017

Hocam biz internetten kitap satışı yapıyoruz depomuzda ürünler mevcuttur. Ancak bazen müşteri bizden depomuzda olmayan ama anlaşmalı olduğumuz yayınevine ait bir kitabı istiyor. Müşteri kaçırmayalım diye bizde hemen yayınevini arayıp, istenilen kitabı müşteriye direk göndermesini söylüyoruz ve bu şekilde satış yapıyoruz. Bazen de mesela 4 kitap istiyor biri bizde diğer 3 kitap bizde yok, bizde İstanbul'da bulunan aracı kişiye 4 kitabı toplatıp ödemesini yapıp müşteriye gönderip satış yapıyoruz. Hocam yapmış olduğumuz bu satış helal mi, Allah aşkına bize bir yol gösterin ticaretime haram bulaşmasından Allah'a sığınırım...

Selamünaleyküm.
Bir ticaretin direk esnaf üzerinden veya internet gibi çağdaş bir yöntemle yapıldığında helal olması için şu şartların yerine getirilmiş olması gerekir:
Faiz, zulüm, aldatma ve hile ile bağlantılı bir ticaret olmamalıdır. Alıcısı ve satıcısı belli, aralarında sorunsuz bir anlaşma gerçekleşmiş olmalıdır. Fiyat ve satışa mevzu nesne belli olmalıdır. Helal bir nesne üzerinden ticaret yapılmalıdır. Hayalî bir ticaret olmamalıdır. Ya bizzat göz önünde bir mal veya vasfı belli tartışma gerektirmeyecek bir mamul olmalıdır. İnternetten gösterilen mal, müşteri tarafından vasıfları bilinen sabit bir mal ise bir sorun yoktur. Kapalı bir kutu içinde, içeriği alıcı tarafından net olarak anlaşılmadan satılan nesneler ise caiz değildir. Altın/gümüş ve para alışverişleri için hemen teslim hemen ödeme şartı vardır. Taksit söz konusu olmamalıdır. Bu madde internetten döviz ve altın gümüş ticaretini sakıncalı duruma getirmektedir. Ancak teslim ve ödemeyi aynı dakikada gerçekleştirecek bir sistem ile bu f maddesi caiz olabilir. Satışa konu mal satıcının elinde hazır olmalıdır. Ya da başka bir yerden anında temin edebileceği garantide olmalıdır. İleride imal edilmek üzere önceden satılan bir malın ticareti caiz değildir.
Sizin zikrettiğiniz ticaret g maddesine uymaktadır ve caiz bir ticarettir. Allah yardımcınız olsun.

Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz

Nureddin Yıldız