Yazılı Fetva

İş İçin Kabe’ye Gidenin Durumu

4125
11.05.2014

Selamünaleykum Sayın Hocam. Ben Cidde'de yaşıyorum. Kameramanım. Mescid-i Haram'ın genişletilme çalışmaları ile ilgili belgesel çekiyoruz. Dolayısıyla her gün Mekke'ye gidip geliyorum. Fakat iş için gittiğimden Umre yapamıyorum. Gün geliyor Kabe'yi bile göremeden geliyorum çekimlerden ötürü. Hocam ben şunu sormak istiyorum: Umre için gitmediğim zamanlarda tavaf yapabilir miyim? Ya da bazen bir saatlik boşluk oluyor çekimlerde. Ben de bu vakti nasıl değerlendirebilirim Kabe'de iken? Ne tür ibadetler yapmalıyım vakit namazları dışında?

Aleykümselam. Mikat dışından Mekke'ye girecekler HAC VEYA UMRE YAPACAKLARSA mikattan ihrama girmelidirler. Mikattan ihrama girmeden Mekke'ye girenler, hac veya umre yaparlarsa kurban cezası vermeleri gerekir. Bazı alimlere göre bu sadece hac ve umre yapan için böyledir. Ancak cumhuru ulema yani alimlerin ağırlıklı görüşüne göre Mekke'ye girmenin şartı budur.
Siz ise Cidde'de ikamet ettiğinize göre Mikat sınırları içinde bulunuyorsunuz. İhrama girmeniz için mikat dışına çıkmanız gerekmez. Bulunduğunuz yerden ihrama girerek umre yapabilirsiniz.
Özel durumunuza gelince sizin Mekke'ye girişiniz, Mikat içinden olduğuna göre ve yoğun giriş çıkış yaptığınızdan her seferinde ihrama girip umre yapmanız gerekmez biiznillah.
Haremi şerife girdiğinizde yapacağınız en büyük iş, onun azametini ihlal edebilecek bir hata yapmamak olsun. Tavaf yapmaya çalışın. Bir sahifede olsa Kur'an okuyun orada. Çalışırken bile zikir yapın. Dünya kelamını azaltmaya çalışın. Kul hakkına azami riayet edin. Oradaki işinizi Mekke'ye, Haremişerife ve mü'minlere hizmet niyeti ile yapın, yaptığınız ebedi size ecir kaynağı olsun. Ve dua edin, dua edin, dua edin; kendinize, ailenize, isteyenlere ve bu kardeşinize..

Nureddin Yıldız