Yazılı Fetva

İslam’a saldıranlara karşı tepkimizi hiddetli mi göstermeliyiz?

1434
06.10.2022

Hocam son zamanlarda bazı şahsiyetlerce İslam’a karşı yapılan sözlü saldırılar var. Bu saldırılara karşı duruş sergilemek amacı ile İslam’ı savunup, karşı kesimle tehdit ve restleşmeye varan açıklamalar duyuyoruz. Maalesef bu durumu şikâyet edeceğimiz bir hilafet makamımız da bulunmuyor. Demokrasi ile yönetilen şu zamanda bu tür İslam karşıtlarına karşı tavrımız ne olmalıdır? Tavrımız sert olması gerekiyor ise bu sertlik ne derecede olmalıdır? Mutlaka birilerini çokça rahatsız edecek söylemlerde bulunmak mı lazımdır?  Bu tür kişilere karşı hiddetli olmak bizim için övünç kaynağı olabilir mi? 

Hayır, asla!

Yananla yanmak gerekmiyor. Gündemimizi kendi ekseninde tutmaya çalışana alet olmamız gerekmiyor. Seviyemizi kendi seviyesizliklerine düşürmeye çalışanlara muhatap olmamız gerekmiyor.

Biz bir ümmetiz, içimizde her çeşit insan bulunabilir, bulunacaktır da. Dışımızdan da darbe olabilir, içimizden de. İmtihan için bulunduğumuz bu hayatta, nereden geldiğine bakmadan imtihanın gereği olan sebat ve direnci göstermek imanımızın gereğidir. Gündemimiz Kur'an ve Peygamber aleyhisselamdır. Ebedi olarak da böyle kalacaktır.

Bu izledikleriniz Allah Teâlâ’nın karşımıza çıkardığı sınama araçlarıdır. Değerlerimize ne kadar bağlı olduğumuzu ve ne kadar esen yele göre sallanan yaprak olacağımızı görmek ister Allah Teâlâ. Sabredip kazanacağız, sebat edenlerden olmaktan başka çaremiz olmadığını bileceğiz.

Allah’a emanet ederim sizi.

Nureddin Yıldız