Yazılı Fetva

İstifa Edip de Pişman Olan Memura…

6952
20.11.2013

Hocam ben bir üniversitede araştırma görevlisiyim. Tezim ile ilgili bir konuda yurtdışında araştırma yapmak üzere bir üniversiteden 1 Mart-28 Mayıs arası kabul aldım. Yurtdışına gitmek için hem maaşlı izinli hem de YÖK bursu alarak (YÖK yurtdışı araştırma için yükseköğretim kurumunun verdiği burs) gitmek için okula başvuru yaptım. Okuldan rektörlükten onaylanan karar YÖK'e gitti. YÖK burs için onay vermedi evrak eksik olduğu gerekçesi ile YÖK'ün kararı Mart’ın başı gibi yani benim gidiş tarihim gibi geldi. Ben de YÖK'e yazı yazdım 11 Mart’a kadar dönen olmadı. Rektörlük de personel daire başkanına yön kararı uzayacak kendi imkânınla gitsem sıkıntı olur mu dedim, onlar da olmaz dedi. Ben de sonuçta dilekçemde maaşlı izinli gidebileceğimi düşünerek gittim. Amirime bunu bildirmedim, araştırma yapmak için gittiğim üniversitede okulun sınav dönemi geldiği için kütüphaneden her zaman faydalanamayacağımı söyledi. Ben de bunun üzerine başka bir üniversiteden online erişim alarak kaldığım evden araştırmamı yaptım, tezimi yazdım bu arada İngilizce kursuna gittim. İznim 28 Mayıs’ta biteceği için 15 Mayıs’ta ülkeye döndüm hem ailemi görürüm hem de tez hocamla görüşürüm dedim. İzinde olduğum için geldiğimi amirime bildirmedim. 5 Haziran itibariyle göreve başladım, okulum yurtdışı kararım YÖK’ten çıkmadan gittiğimi belirtti, izinsiz çıktın dedi. Avukatla görüştüğümde aradan kaç ay geçmiş akıllarına yeni mi geldi dedi, ya istifa et ya da soruşturma açıp seni devlet memurluğundan atarız dediler ben de yoğun bir psikolojik çöküntü içinde pek de düşünemeden istifa dilekçemi verdim. İstifa ederken aldığım o maaşı iade etmek istiyorum dedim fakat onu hiç karıştırma, onu senden ne adla alacağız dediler. Ben de parayı burs vb olarak bir yere veririm, sıkıntı olmaz diye düşündüm ama vicdanen amirimden izinsiz gittiysem eğer aldığım parayı hak etmiyorum, o parayı vermem lazım ama o parayı nereye verebilirim bilmiyorum. Bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim, inanın intihar haram olmasa şu an hiç düşünmeden intihar ederim. Ben daha 23 yaşındayım bu işleri, süreçleri bilmiyorum. Bir hata yaptım ama hak katında suçlu olmaktan korkuyorum. Lütfen, Allah rızası için bana bir yol gösterin.

Selamünaleyküm, Sana ilk ve en önemli nasihatimiz şu olsun:
Şu fani dünyada ne memurluk ne de başka bir iş, insandan daha değerli değildir. Memurluğun put edildiği bir zamanda yaşıyoruz. Üniversite veya başka bir yerdeki memurluk nedir ki sen o uğurda canınla ilgili şeyleri düşüneceksin? Bu anlayış, mü'min anlayışı değildir. Biz cennet için yaşarız, cennet için yaşadığımızı iddia ederken de cennetin yanında bir hiç olan dünyanın bütünü için bile bir tırnağımızı feda etmeyiz de üç günlük memurluk için neyimizi feda edebiliriz? Yazıklar olsun, yeni nesilleri memurluğa taptırarak yetiştirenlere! Ne kötü bir şey, candan değerli memurluk; olmaz olsun!
İyi etmişin de, onurundan değerli olabilecek bir yerden kurtulmuşsun. Şimdi kendine, geleceğine bak, daha fidan gibi gençsin, önünde uzun yıllar var inşallah. İyi bir mü'min olmak için uğraş. Güzel bir yuva kur. İlimse eğer gayen ilim, kimsenin tekelinde değildir. Rızık ise zaten Allah'ın elinde. Memurluk da meraklısının olsun. Sen onurlu bir mü'min olarak yaşamana bak. Zillete düşmeye değmez, hiç değmez hem de, hiç, hiç!
Elindeki parayı da al, senin olsun. Harcayabilirsin. Çalmadın, hile yapmadın. Devletin onu senden istemesi durumu olursa o zaman geri verirsin.
Sana dualar ediyor, sıhhat ve afiyetler diliyorum. İyi haberlerini bekliyorum.

Nureddin Yıldız