Yazılı Fetva

Jelatin içeren ürünleri yemenin hükmü nedir?

819
18.02.2024

Hocam ben Rusya’da yaşıyorum. Yediğimiz ürünlerin çoğunda jelatin var. Pasta, dondurma, çikolata hatta yoğurtta ve peynirde bile var. Bu jelatinlerin bazıları inekten bazıları da başka hayvanlardan yapılıyor. Artık çok zorlanıyorum. Ne yapacağımı ne yiyeceğimi şaşırmış durumdayım. Yersem haram olur mu? Gusülüm veya abdestim bozulur mu?

Bunun gusülle abdestle bir ilgisi yoktur. Bu ayrı gusül ayrıdır. Siz açıkça haram olduğunu bildiğinizi yemeyin. Çok şüpheli olanı da yemeyin. Gerisine Allah yardım eder.

Nureddin Yıldız