Yazılı Fetva

Kadınlar cennetten tam anlamıyla faydalanamayacak mı?

2509
07.08.2023

Hocam bir arkadaş ortamında şöyle bir tartışma yaşandı ve ben imanım açısından ne yalan söyleyeyim ürktüm, Müslüman olup olmadığımı sorguladım. Hatta sinirimden ağladım. Arkadaşlardan biri dedi ki: Müslüman kadınlar dünyada erkeklerin gerisinde olduğu gibi cennette de erkeklerden daha az nimet görecekler. Biz Müslüman kadınlar sömürülmek için yaratıldık…

Bu tartışmadan sonra ben kendimi sorguladım ama yine de aklımda sorular kalmadı diyemem. Gerçekten cennette de kadın olmak eksik olmak mıdır? Mesela erkeklere huriler söyleniyor, kadınlara ise söylenmiyor… Lütfen elimden tutun hocam. Ben Müslüman olarak ölmek istiyorum. Bu arkadaşlarımı terk edeyim mi, ne yapayım?

Size arkadaşlarınızı terk edin veya etmeyin dememize gerek yok, siz ateşin eteklerinizi nasıl kavradığını görmüşsünüz. Allah Teâlâ sizi de bizi de cennetlik kullarından etsin. Samimi ifadelerinize binaen size cennet ve kadın ifadelerinin nasıl kesiştiğini maddeler halinde özetlemeye çalışayım:

  1. Mü'min şuna iman eden insandır:
  • Allah’ın adaleti tamdır.
  • Allah kullarına asla zulmetmez, hiç zulmetmez.
  • Allah HAKÎMDİR/her şeyi yerli yerinde yapar.
  • Allah RAHÎMDİR/kullarına onların hak ettiğinden fazlası ile rahmet eder.
  1. Allah Teâlâ cenneti mü'min olan erkek ve kadın kullarına vaat etti. Cennet erkek ve kadın için ortak vaat ise cennetteki bütün nimetler de erkek ve kadına ortak vaattir. Âl-i İmran, 195; Nisa, 124; Nahl, 97; Ğafir,40; Tevbe72; Ahzab, 35; Feth, 5; Hadid, 12 âyetleri incelendiğinde bu büyük hakikat çok rahat anlaşılacaktır.
  2. Cennette en büyük nimet, nimetlerin sultanı Allah Teâlâ’yı görmektir. Bunda da mü'min cennetlik kadınlar erkeklerle aynıdırlar.
  3. Asıl olan cennete girebilmektir. Mü'min, cennet gibi bir nimete erdikten sonra oradaki bir meyve ağacına, kime ne fazla verildiğine takılıp kalabilir mi? Ebedi cennet hayatının yanında nedir konuşulmaya değer olabilecek? Şeytanın insanı imandan çıkarma hamlesinin bu kadar açık başka bir örneği olabilir mi? Mesela erkeklere huriler vaat edildi; huri vaadi olmasa idi erkekler ibadet etmeyecek, şehit olmak için gayret etmeyecek miydi? Cennete girmek, Allah’tan razı olmak için yeterlidir. Allah razı olmuş cennete koymuştur, kul da cennete girince razı olmuştur. Bunun ötesinde hangi söz konuşmaya değer bir söz olabilir? Üzüntünün olmadığı diyar olan cennette kime ne verildiği mi dert olacak mü'min kadına? Eyvahlar olsun ki, mü'min kadınlar cennette bulaşık yıkayacaklarını, çamaşırları onların kurutacağını, misafirleri gelince yorulacaklarını, erkeklerin onları ezebileceğini zannediyorlar! Eyvahlar olsun, mü'min kadınlar cenneti yazlık yeri zannediyorlar, eyvahlar olsun!
  4. Şu da bilinmelidir ki: Allah Teâlâ erkeklere neler vereceğini yazdı kitabında ama cennetlik mü'min kadınlara erkeklere vaat ettiğinin muadilini yazmadı. Neden? Çünkü mü'min kadınlar hayâ sahibidirler, onların adına benzer şeylerin zikredilmesi onları hayâları nedeniyle incitebilir. Onların ödüllerini o muhteşem güne sakladı Allah. Şimdi ise Müslüman kadınlar ne konuşuyor, eyvah hâlimize demeyelim mi bacım?
Nureddin Yıldız