Yazılı Fetva

Kadınlar Cuma namazının sevabından mahrum mu kalıyor?

1604
31.12.2022

Hocam, kadınlar olarak biz Cuma namazına gitmiyoruz. Cuma gününün pek çok sevabı olduğu söyleniyor. Biz o sevaplardan mahrum mu sayılıyoruz, başka neler yaparak Cuma gününün sevabından biz de istifade edebiliriz?

Şöyle özetleyebilirim: 

  1. Kadına CUMA NAMAZI farz değildir ama Cuma namazına gidip namaz kılarak sevap kazanabilir. Cami bayanlar için uygun bir ortam sağlıyorsa kadın Cuma namazına gidebilir. Cumaya gitmediği için ise bir eksikliği olmaz.
  2. İyi bir programla kadın Cuma gününün faziletlerinden istifade edebilir. Özellikle de büyük ecirler kazanabilir. Kadının Cuma günü için şöyle bir program tavsiye edebiliriz: 
    - Cuma gününü o günün sabahından değil de Perşembe günü akşamından başlatır. O akşamdan itibaren erken yatar ki Cuma gününün sabah namazına dinç kalksın. Zira bizde gün önceki akşam ile başlar. Sabah namazına dinç kalkmak için erken yatar.
  3. Sabah namazından sonra zikir yaparak, tesbihat yaparak ışrak vaktine kadar (yani güneş doğduktan sonraki kırk dakika) beklenir sonra da iki rekât nafile namaz kılabilir. Bu da güne en bereketle şekilde başlamak demek olur.
  4. Cuma vaktine kadar Kehf suresini okur.
  5. İkindi sonrasını akraba ziyareti, hasta ziyareti gibi sünnet olan işlere ayırır.
  6. Akşama yakın (akşam namazına kırk dakika kalan vakit)  dua ve istiğfara ayırır.
  7. Akşam sonrasını aile içi CUMA MUHABETTİ ORTAMI denebilecek bir faaliyete ayırır.

Böylece güzel bir Cuma günü geçirmiş olur biiznillah.

Nureddin Yıldız