Yazılı Fetva

Kadınlar hangi şartlar altında çalışabilir?

1193
20.10.2022

Hocam sizce bir kadının hangi şartlar altında çalışması uygundur? Bir kaç kitabınızı okudum ve her şeye dikkat etmeye çalışıyorum ama sanırım başaramıyorum. Dinimize uygun insan olamıyorum. Giyim kuşam her halimle İslam’ı yansıtan bir insan olmak istiyorum ama sürekliliği yok. Çevreden etkileniyorum sanırım, bana nasıl yaşamam gerektiğini yani nasıl sürekli hale getirebileceğimi söyler misiniz? Yardımınıza ihtiyacım var.

Kimsenin dini üzere yaşayıp gitme garantisi yoktur. Gece ve gündüzün birbirini kovaladığı gibi bir macera içinde kendimizi ölünceye kadar sürecek bir mücadele içinde tutmalıyız. Yılmak ve yıkılmak yoktur. İmtihandır bu, biiznillah kazanıncaya kadar sürdüreceğiz o mücadeleyi.

  • Asıl olan Müslüman kadının evinde kalıp çalışmamasıdır. Kadın, evinin kraliçesi gibi olmalıdır. Asıl olan budur.
  • Kadın, ağır hayat şartları gibi bir nedenle çalışabilir. Bu haram değildir. “Kadın çalışmaz, haramdır” diye bir kural yoktur. Kadın, kendisini yabancıların suyunda kaybetmez diye bir kural vardır. Herkes çalıştığı için çalışmak olmaz.
  • Kadınlığın ve anneliğin zarar görmeyeceği bir işte çalışılabilir.
  • Bir önemli husus da iş nedeniyle haramla temas sorunudur. Kadın erkek karma ortamlar, erkeklerin tacizi ile karşılaşma gibi durumlar söz konusu ise çalışma için de yasak devreye girmiş demektir. Böyle bakıp değerlendirebilirsiniz.
Nureddin Yıldız