Yazılı Fetva

Kadınlara özel ortamlarda kadınlar arasında mahremiyet ihlali hk.

3301
24.08.2022

Hocam kadınlara özel yüzme havuzuna gidiyoruz. Biz kadının kadına olan mahremiyetine dikkat ediyoruz ve ona göre giyiniyoruz fakat mahrem yerlerini açmış olanlar oluyor. Bu şekilde gitmemizde bir sakınca var mıdır? Bütün kadınların mahremiyete dikkat ettiği bir yer bulmamız imkânsız gibi.

Meselenin iki boyutu var:
Birincisi, haramla iç içe bir ortamda zaruret olmadan bulunuyor olmak. Bunun örneği kendisi içmediği halde bir Müslüman’ın alkol içilen bir sofrada oturmasıdır.
İkincisi, çocuklarımızın gözüne bile bile haramı sokmaktır. Bu daha da vahimdir. Biz yıllar sonra mezarda iken çocuklarımızın haramla buluşmasının sebebi olarak azap çekiyor olmamız onları ve kendimizi helak etmemiz sonucunu getirecektir.

Her iki sonuç için de bir Müslüman olarak imanımızı devreye sokarak tedbir almamız gerekir. Evet, bir tedavi gereği yüzme yaparız, onun için de böyle bir sıkıntıya katlanırız ama sadece “yüzme” olarak ifade edilebilecek bir iş için ahiretimize zarar veremeyiz. Hayatın olmazsa olmazlarından biri yüzme değildir. Bugünkü şartlarda helal bir yüzme fırsatı bulamadıysak yarın buluruz ama yarına kadar da ahlâk ve akidemizden taviz veremeyiz. Allah yardımcımız olsun.

 

Nureddin Yıldız