Yazılı Fetva

Kadınlarla Tokalaşmak Haram mıdır?

20040
05.03.2011

Sözüne itibar ettiğim bir arkadaşımla tartıştığımız bir mevzuyu sormak istiyorum; konu bazı siyasilerin kadınlarla tokalaşmasının caiz olup olmamasından açıldı. Arkadaşım kadınla tokalaşmak haram falan değil, Ali Rıza Demircan hoca bunu açıkladı dedi. Kadınla tokalaşmanın haram olduğuna dair bir ayet hadis yok, diye söyledi. Bir siyasinin veya herhangi bir kimsenin kadınlarla tokalaşması caiz midir? Helal midir, haram mıdır, mekruh mudur?

1- Başta Buharî olmak üzere pek çok hadis kitabında Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin 'kadın eline tutmadığı' özellikle vurgulanmaktadır. Bir de bu vurgulama be'at gibi el tutmayı gerektiren bir durum anlatılırken zikredilmektedir. Yani, bekâr olması halinde evlenilmesi caiz olacak bir kadının eline tutmanın haram olduğuna dair fetva hadislere dayanmaktadır. Bunun ötesine gidip beşeri nitelikli dayanaklara tevessül etmek doğru değildir.
2- Müslüman, haramlardan birini inkâr etmedikçe, o haramı işlediği için dinden çıkmaz. Dosyasına yazılan bir günah işlemiş olur. Bu da onun adına bir vebal olarak yazılır. Kadının eline tutmayı da böyle değerlendirmek gerekmektedir.
3- Özürler, haramlardaki yasaklılığı, özür oranı kadar kaldırır. Bu Şeriat'ın genel kurallarından biridir. Siyasi birinin veya başka bir Müslüman'ın kadının eline tutması ne kadar özür sınırlarındadır veya değildir; buna onu yapanın imanı ve kalbi karar verir. Allah'a emanet olunuz.

Nureddin Yıldız