Yazılı Fetva

Kalıcı hastalığı olanların ibadet programı nasıl olmalıdır?

1877
31.10.2021

Hocam ben kalıtsal olarak doğuştan tedavisi olmayan nörolojik bir hastayım. Allah’ın izniyle sizinle tanışmak nasip oldu, vermiş olduğunuz derslerinizi dinliyorum, elimden geldiğince de uyguluyorum, imanımı korumak için veya maneviyatı arttırabilmek için ayrıca ne önerirsiniz? Namaz tesbihatlarında ne okumalıyız? Küçük yaşlarda Kur’an öğrendim, tesettüre girdim fakat bir sene sonra yüksek bir yerden düştüğüm için de fiziksel olarak geçici engelim oldu. Kendi hastalığım multisistemik bir hastalık olduğu için de bağışıklıkla bağlantılı yani kemiklerim zayıfmış, toparlanamadım. Bana, benim gibi hastalara ve hastaların yakınlarına ne önerirsiniz?

Allah Teâlâ bedenine sağlık, kalbine huzur, hayatına da bereket versin. Sana en büyük tavsiyem şudur: Asla moralsiz kalma. Son nefesinde bile olsan hayata tutunmaya, umutlu olmaya bak. İman konusu da dâhil her şey için moral bir numaralı ihtiyaçtır.

İkinci olarak da adım adım iyileşmek ve adım adım büyümek bir kader olduğu gibi iman ve amel konusunda da adım adım ilerleyeceksin biiznillah. Sen moralli ve heyecanlı olduğun sürece iyisin demektir. Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız