Yazılı Fetva

Kardeş Kardeşe Zekât Verebilir mi?

31513
18.12.2013

Sayın hocam, ağabeyimin lisede okuyan iki çocuğu var. Normal şartlarda geçinebileceği maaşı var. Ancak nasıl ve nereye yaptığını anlatmadığı çok yüklü borcu olduğunu öğrendik. Borcun bir kısmını babam kapattı. Ancak hala aylık taksitlerle ödediği kredi borcu var. Eşi altın borçlarının da olduğunu hatta elden aldıkları bazı borçlar olduğunu söylüyor. Ağabeyim bu borçları bize söylemiyor. Çok müsrifçe harcamaları oluyordu. Babam borcu kapatmak için kirası ile geçindiği evini sattığı için mahcuplar. Sıkıntıları olsa da söylemiyorlar. Geçiniyoruz diyorlar.
1) Ben ağabeyime zekât verebilir miyim?
2) Eşim müsrifliklerinden dolayı bu hale geldiklerinden ve eninde sonunda borçlarını ödeyeceklerinden zekâtı onlara verme taraftarı değil. Buna rağmen ben kendi zekâtımı ( çalışıyorum ve nisap miktarı altınım var) ağabeyime verebilir miyim? Allah razı olsun.

Selamünaleyküm. Normalde kardeşin kardeşe zekât vermesinde sakınca yoktur. Ağabeyinizin haram olan kredi işleminden ötürü ortaya çıkan borçlarına destek olmanız anlamına gelecek şekilde ona zekât vermeniz doğru olmaz.

Nureddin Yıldız