Yazılı Fetva

Kasaplara güvenip et alınabilir mi?

9517
28.01.2016

Hocam helal gıda konusunda özellikle de et konusunda çok sıkıntı çekiyorum. Yediklerimin helal olmasına çok dikkat ediyorum. Şüpheli yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak duruyorum. Bize yakın olan kasaplara giderek etlerin nereden geldiğini, nasıl kesildiğini, besmele çekilerek mi kesildiğini soruyoruz. Onlar da bize filan yerdeki mezbahada kesildiğini ve Müslüman birinin kestiğini söylüyorlar. Bizim de gidip yerinde görmek gibi bir şansımız yok. Bu mezbahalarda kesilen kırmızı eti alıp yiyebilir miyiz? Bu konuda sizden güvenilir bir adres almam mümkün müdür?

Bu hassasiyetiniz imanınızın eseridir şüphesiz, Allah sizden razı olsun. Yalnız kasapları soruşturmak yerine resmi makamları sıkıştırmamız gerekmektedir. Siz ve komşularınız en az ayda bir belediyenin ilgili birimini arayarak, etler konusunda müftülük desteği alıp almadıklarını sormalıyız. Bunu yapmazsak vebalde kalabiliriz. Böylesi bir yöntem daha etkin olur.
Netice olarak biz de kasaplardaki ete itimat etmeye yanaşamıyoruz. İtimat ettiğimiz ya da itimat ederek kendimizi rahatlattığımız arkadaşlarımızdan et ihtiyacını gideriyoruz. Size yer ismi zikretmemiz doğru olmaz. İlke olarak şunu söyleyebiliriz: Şu andaki mevcut durum itibariyle İstanbul ve benzeri belediye yönetiminde namaz kılanların bulunduğu şehirlerin mezbahalarında kesilen etlerin yenmesinin haram olacağını söyleyemeyiz. Takva ise başka bir boyutun adıdır. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız