Yazılı Fetva

Kendi Kendine Dertlenmek

7432
17.12.2012

Selamünaleyküm hocam. Allah Sizden razı olsun ve inşallah bizleri de sizin dualarınız sayesinde dini üzerinde sabit kılsın. Hocam ben size daha önceleri de yazmıştım. Mevdüdi hakkında beni aydınlatmıştınız. Allah Sizden razı olsun. Bana verdiğiniz cevabınızı sık sık okuyarak enerji toparlamaya çalışıyorum. Ama şu anda tahmin edemeyeceğiniz kadar çıkmaza düştüm hocam.İmkânım olsa yanınıza gelip içimi tamamen size aktarmak isterdim. Hocam ailemle tesettüre yönelişim hakkında ciddi sorunlar yaşıyordum. Çok mücadele ettim çok çaba sarf ettim ama o kadar yalnızım ki destek alabileceğim kimse yok. Biz 4 kız kardeşiz babam malulen emekli ve evimiz kira. Bu yüzden mecburen çalışmak zorundayım. Eğer bir yerlerden bulabilseydim 5 aylık maaşımı aileme topluca ödeyip sizin fıkıh derslerinize katılmayı planlamıştım fakat parayı doğal olarak bulamadım. Çok kötü çıkmazdayım hocam. Evliliği düşündüm fakat çevremde gerçekten yaşayan birileri yok ve iş yerinde de sürekli dalga konusu oluyorum. Destek alabileceğim iki muhabbetiyle benim sağlam durmamı sağlayacak kimse olmadığı için zaman zaman nefsime uyuyorum ve içim kan ağlarken yapmamam gerekenleri yapıyorum. Allah rızası için duanızdan unutmayın ve hakkınızı helal edin. Tek başına kalkamadığım bu yükün altında artık yok olma zamanına geldikçe sizi rahatsız ediyorum. Sıfırdan başlayan biri olarak önce hangi kitabı okumalıyım hayatıma nasıl yön vermeliyim bir türlü işin içinden çıkamıyorum. Rabbimin huzuruna çıkacak yüzüm yok ve sözümde duramamışlığın verdiği ızdırapla namazımı dahi kılarken zevk alamıyorum. Yalancıymışım, samimi değilmişim hissine kapılıyorum ve kendi kendime çok utanıyorum. Uzun zaman öncesinde size yazmayı düşünmüştüm fakat kendimi sizinle sohbet etmeye layık göremediğim için yazmadım ve kendim ayağa kalkmaya çalıştım. Fakat çırpındıkça battım ve ben bu yoldan dönmek istemiyorum. Rabbimin yolundaki lezzeti biliyorum tekrar aynı lezzete kavuşmak istiyorum ama sürekli bir şeyler basıyor ve ayağa kalkamıyorum. Allah rızası için bana yardım edin dualarınızdan unutmayın. Zamanınızı fazlaca aldım hakkınızı helal edin. Allah sizlerin eteğine tutunup mahşer günü Resulümüzün yüzünü güldüren ümmetlerden olmayı nasip etsin. Allah yâr ve yardımcımız olsun inşallah. Rabbimin bildirdiği, izin verdiği kadarıyla inşallah derdime derman olmanızı bekliyorum hocam. Selametle.

Selamünaleyküm. Bir kere bu durumu sizden başkasında olmayan bir sıkıntı olarak görmeyin. İman eden her mü'min insan, benzeri sıkıntılarla bu hayatı yaşar. Bunun alternatifi yoktur. Peygamberlerin hayatını dinlemiyor musunuz? Onların çektiklerine bakmamız gerekir. Biz, onların çektikleri yanında saray çocuğu gibiyiz. Önce bu bakışınız değişsin, kendinizi gereksiz yere helak etmeyin. İkinci olarak da, bedeninizin milim milim büyüdüğü gibi mü'min şahsiyetiniz de milim milim gelişecektir. Bir günde olgunlaşmayı beklemeyin. Sabırlı olun. Size düşen, yılmadan direnerek sabretmektir. Usanmayın, devam edin direnmeye. Ancak böyle yaparsanız şeytanı mağlup edebilirsiniz. Okumaya gelince de, bir ilmihal kitabı bulup onun abdest ve namaz bölümlerini didik didik edin. Defalarca okuyun. Hem bilginiz gelişsin hem de okuma zevkiniz.
Namazlardan sonra dua etmeyi ihmal etmeyin. Son olarak da sizin dertlerinizden anlayacak bir arkadaş grubuna katılmanız iyi olur. Onu araştırın. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız