Yazılı Fetva

Kılmadığımız namazların yerine nafile namazı mı kılmalıyız?

1856
18.05.2022

Hocam ben evliyim ve iki çocuğum var. Sizin yazılı fetvalarınızı ve videolarınızı izleyerek bir hafta önce namaza başladım ve eksiksiz kılmaya çalışıyorum. Geçmişte kılmadığım namazlar için nafile kılıp tevbe etmem gerektiğini öğrendim, yani "kaza namazı" vakti kaçan namazlar için dediler. Bu doğru mu hocam? Bir de bu sıralar sekiz yıldır kılmadığım namazları düşünerek sürekli ölüm korkusu içindeyim, bu histen çıkamıyorum. Tavsiyenizi öğrenmek isterim.

Allah Teâlâ dönüşünüzü mübarek kılsın. Sizi eşinizi ve çocuklarınızı cennetlik kullarından kılsın.

Şeytan sizi namazdan alıkoyamadığı için pek üzgündür. Yeni sebepler üreterek sizden namazı terk etmenizi isteyecektir. Ölüm korkusu da böyle bir şeydir. Merak etmeyin, kıldığınız namaz çok geçmeden sizin bu husustaki şifanız olacaktır. Bu aralar kendinizi boş bırakmayın. Boş kaldıkça o korku sizi daha fazla sarsar. Siz namaz kılan bir mü'min olarak ölüme hazırlıklısınız elhamdülillah. Korkarak değil hazırlanarak yola devam edeceğiz.

Geçmişte kazaya kalan namazların sadece farzlarını tek tek kılacaksınız. Bir takvim belirleyin. Mesela günde iki vakit veya benzeri bir takvim, ona uyun. Biiznillah namaz yükünüz de bitecektir. Kazaların yerine nafile kılınmaz. Kazaya kalan namaz kılınmaz diye de bir şey yoktur. Sadece farzları kılın. Bir de vitir namazını. Sünnetlerini kılmayın.

Allah Teâlâ işinizi kolay etsin.

Nureddin Yıldız