Yazılı Fetva

"Kişinin 'İnsanlar Bozuldu' Dediğini Duyarsanız..." Hadisi

9382
19.12.2010

Hocam, “Kişinin ‘insanlar bozuldu’ dediğini duyarsanız, anlayın ki o şahıs en fazla bozulanların içindedir” hadisi şerifini okudum bugün. Bu sözü hocamız da söylüyor hacımız da. Burada anlatılmak istenen nedir?

Sözün ettiğiniz hadisi şerif sahih bir hadistir. (Malik, Müslim, Ebu Davud ve Ahmed tarafından rivayet edilmiştir.) Hadisi şerifin özet olarak vermek istediği mesaj şudur: Müslüman, sıkıntıları, kötülükleri ve belaları sayma uzmanı değildir. Bilakis Müslüman, ölürken hatta kıyamet koparken bile elindeki fidanı dikmekle mükelleftir. Böyle olması gerekirken, Ümmet battı, iş bitti, yandık, helak olduk, şu kötü bu berbat türünden haber spikerliği yapanlar, bir anlamda Müslümanların umudunu tüketmektedirler. Böylece de kötü duruma katkı yapmaktadırlar. Yoksa, mevcut kötülüğün artmasından endişe eden bir Müslüman’ın esefini beyan etmesi böyle değildir.
Buradan, bilhassa çağımızda enformasyon savaşlarının ne denli güçlü bir savaş çeşidi olduğunu da çıkarabiliriz. Müslümanların morallerini düşüren etkenlere karşı dikkatli olmaya mecburuz.

Nureddin Yıldız