Yazılı Fetva

Kitap ile fala bakmak sakıncalı mıdır?

609
27.12.2023

Hocam bazen arkadaşlarım bir kitap açıp “Tefeül” diye bir şey yapıyorlar. Bir kişi eline kitabı alıyor. Herkes içinden üç kez salavat çekiyor. Elinde kitap olan kişi gönlünden kim geçtiyse onun için kitabı rastgele açıyor. Önüne çıkan yazıyı okuyor. Diğer arkadaşlar da dinliyorlar. Arkadaşlarım bunu birkaç kez “Arşın Gölgesindeki Genç” isimli kitabınızda yaptılar.

Az önce yine yaptılar. Ben de yanlarındaydım. Başta benim adıma yapmamalarını söylemiştim. Okumaya başladı arkadaş, o kısımda fiziksel olarak bana benzeyen birini anlatmışsınız. Arkadaşlarım onları okuyunca bana baktılar. Bana bu fal gibi geliyor. Ben lisedeyken Kuran hocamız, bizi bunu meal kitabından yaparken görmüştü, doğru olmadığını söylemişti. Üstelik biz üç salavat çekmek gibi şeyler de yapmamıştık. Bunu birkaç kez anlattım onlara. Doğru olmadığını düşündüğümü söyledim.

Hocam bu “Tefeül” doğru bir şey mi? Kaçınmalı mıyız yoksa çekindiğim kadar sakıncalı değil mi?

Böyle bir uygulamanın Ashab arasında yeri yoktur. Onların yapmadığının yapılmasında da hayır yoktur. Nefsin hoşuna gidenlerle değil Allah'ın razı oldukları ile cennete girebiliriz.

Nureddin Yıldız