Yazılı Fetva

Kızlardan Tiksinir Hale Gelmek

21971
29.02.2012

Selamünaleyküm Nureddin Hocam. Hocam Ben üniversite öğrencisi bir erkeğim. Haram olduğundan dolayı kimse ile çıkmadım, zamanı gelince evleneceğime inanıyorum. Yalnız her kızdan tiksinir hale geldim. Okul ortamına bakıyorum; muhafazakar aile kızları, tesettürlü şunlu bunlu ama akla hayale gelmeyecek şeyler yapıyorlar. Facebook gibi yerlerde yaptıkları yorumlar... lise ortamı üniversite ortamı... Burada sorulan fetvalar bile midemi bulandırır oldu üstelik bunlar Müslüman !!! Hocam kimseyi kınamıyorum, kimseyi küçümsemiyorum ama artık midem kaldırmaz oldu! Hiç kimse ile evleneceğimi düşünemiyorum, hepsi çıkmış etmiş yakınlaşmış onlarca çeşit şey iyiden iyiye midem bulanmaya başladı! Zaten hiç bir dizi ve tv programı izlemiyorum, dışarıda dahi gezemiyorum buğz etmekten... Hocam bu açık seçik deccal fitnesi midir nedir herkes gaflette! Ne yapmam gerekiyor, bu durumdan nasıl kurtulabilirim yaşamaktan zevk almaz oldum ? Lütfen yardım edin.

Selamünaleyküm.
Sizin bu derdiniz esasen bütün Müslümanların derdi olmalıdır. Dedikleriniz tamamen doğrudur, haklısınız ama kaçarak bir çözüm üretmek mümkün değildir. Biz, kötülüğü lanetleyerek bir yere ulaşamayız. Kötülüğün karşısına iyiliği dikerek asıl kimliğimizi ortaya koymuş oluruz.
Siz samimiyetinizi koruyun, göreceksiniz Allah Teâlâ sizin karşınıza tertemiz birini çıkaracaktır. Yangına dalıp tutuşmak akıllılık olmadığı gibi yangını bırakıp kaçmak da Müslümanlık değildir. Ortasını bulacağız.
Bir husus daha dikkatinizden kaçmasın. Sizin bu hassasiyetinizi şeytan kullanabilir. Hassasiyetler de hassaslık üretir duruma geldiğinde ipler elimizden kaçar. Şeytanın oyuncağı olmadan yolumuza devam ederiz. İçinde kaybolup gitmeden itfaiyeci mantığı ile çevremizin üzerine gideriz.
İbadetlerimizi ihmal etmeyeceğiz.
Muhakkak âyet ve hadis konuşulan bir ders halkası bulup katılacağız.
İmtihanın para ve cinsellik üzerinden yürdüğünü anlamış olacağız.
İyi bir evlilik için mücadele edeceğiz; evliliğin gecikmesi, korktuğumuzun başımıza gelmesi şeklinde sonuçlanabilir.
İstişare edip dertleştiğimiz bir kardeş çevremiz bulunsun.
Olaylardan büyük olmaya mecburuz.
Kur'an okuyun, dua edin.
Kendinize, bize, bütün Mü'minlere dua edin.
Allah sizi de bizi de fitnelerden korusun.

Nureddin Yıldız