Yazılı Fetva

Kocası vefat eden kadın ihdadı nasıl uygulamalıdır?

2796
06.07.2021

Babam vefat etti. Annem altmış sekiz yaşında. Akrabamızdan bir hoca bana annen dört ay on gün dışarı çıkmasın, ihdad gerekir dedi. Nedenini de anlatmadı. Bana izah eder misiniz annemin yapması gereken nedir, benimle bir ilgisi var mı?

Bir Müslüman vefat ettiğinde onun nikâhı altında olan hanımı DÖRT AY ON GÜN evlilikle alakalı işlerle bağlantı kuramaz, süslenmez, cazip olarak kıyafet giymez. Buna İHDAD denmektedir. Bunu eşinden sonraki yas olarak da anlayabiliriz.

İhdadın gerekçesi tam olarak Allah’ın bileceği bir durumdur ama biz nikâha saygı olarak özetleyebiliriz bunu. İddet ile farkı yoktur. İddet boşanan kadının üç aybaşı süresinde beklemesinin adıdır. Bundaki süre ve uygulama farklıdır.

İhdad Allah’ın emri olarak kabul edilir, ihtiyarî bir durum değildir. Eğer kadın kocası öldüğünde hamile idiyse doğumla beraber ihdad da biter.

Kadın bu süre içinde parfüm kullanamaz. Süslenemez. Zorunlu ihtiyaç haricinde evinden çıkmaz. Evinde güvenlik sorunu oluşması, sağlık problemi gibi bir nedenle evden çıkmasında sakınca olmaz.

İhdad için kadının yaşı önemli değildir, genç veya ihtiyar aynıdır.

Nureddin Yıldız