Yazılı Fetva

Kokpitte karşı cins pilot ile kalmak caiz midir?

3361
17.04.2022

Hâlihazırda bir pilot adayıyım. Eğitim süresince herhangi bir kadın öğretmen pilota denk gelmedim ama bu gelmeyeceğim anlamına da gelmez. Kadın öğretmenlere denk gelirsem böyle bir durumda hüküm nedir? Ayrıca hava yollarında pilot olarak görev yaptığım takdirde kadın pilotla uçma ihtimali doğmaktadır ki bu süreç tamamen kapalı ve kilitli bir bölmede gerçekleşmektedir. Bu hususlarla ilgili değerlendirmenizi rica ederim.

Allah Teâlâ sizi de bizi de haramdan ve riskli işlerden muhafaza buyursun. Siz, imanınızdan kaynaklanan bu hassasiyetinizi korumaya özen gösterin; Allah Teâlâ da size kolaylık kapılarını aralayacaktır. Endişelenmeyin. Şöyle bir ahdiniz olsun: Mü'min olarak yaşayacağım ve harama hiçbir şekilde el, göz ve dil uzatmayacağım. Siz bu heyecanla yaşayın, gerisi kolay olur.
Pilot kabini halvet ortamı sayılmaz. Sesin bile kayıt altında olduğu bir yer olarak orada halvet durumu olmayacağı kanaatindeyim. Diğer durumlarda da siz iman bağışıklığı sisteminizi canlı tutun. Allah yardımcınız olsun. Dualar ederim sizin için.

Nureddin Yıldız