Yazılı Fetva

Komplo teorilerini yaşadığımız çağda İslam için ne yapabilirim?

2277
14.04.2022

Hocam salgınla beraber komplo teorileri yeniden konuşulmaya başlandı. Aslında hep dinlediğimiz şeylerdi fakat korona bunların bir aşamasıydı ve şu an gerçekleşiyor. İnsanlığın gidişatı ortada ve ruhumuzdaki bu kaosla beraber nasıl yaşayacağız bilmiyorum. Üstüme düşen dini görevlerim dışında İslamiyet adına ve milletim adına yapacak bir şeyim yok gibi geliyor. Bu durum beni çok üzüyor ve yoruyor. Allah’a inanıyorum güveniyorum ama iç dünyam sürekli gelgit halinde. Bu ruh halinde eminim çok fazla insan var, bizlere ne önerirsiniz?

Böyle bir sıkıntı hissetmeniz, aktif bir iman sahibi olmanızdandır Allah’ın izni ile. Demek ki, insanlık ve din sizi ilgilendiriyor. Ne mutlu size.

Bu günler de yarınlar da Allah’ındır. Dünya da onundur Samanyolu da. Biz de kullarıyız. O dilediğini yapıyor ve bizi sınıyor. Evet, bin bir komplonun içinde yaşıyoruz bu hayatı ama umudumuz bütün komplolardan daha büyük olmalıdır. Kırk kere ölsek de kırk birinciye imanla yaşama heyecanı taşıyacağımız gibi gözümüzün önünde cereyan eden bu olayları da kırk katı olsa bile zihnimizi teslim etmeyeceğimiz bir basiretle izleyeceğiz. İman ederek yaşamak bunu gerektirir. İnsanlık ve ümmet için yapılacak en büyük iş, tek kalmaya hazır bir mümin olmaktır. Mümin kadın profilini kaybolmaktan kurtarabilir bir örnek olarak kalmanız büyük bir nimettir sizin için ve yapmanız gereken en önemli görevdir. Erimeyen çekirdek, kaybolmayan Âsiye örneği olarak kalın. Siz Kur'an okurken sesinizi dinleyen melekler sizi o Rabbi ile konuşur gibi Kur'an okuyan kadın sesi olarak göklere taşısın. Siz daha istersiniz, daha ne yapacaktınız? Namaz öyle, sadaka öyle, iffetinizi korumanız öyle, yuvanız öyle... Siz umutsunuz varlığınızla, gerisi ayrıntıdır. Allah’a emanet olunuz.

Nureddin Yıldız