Yazılı Fetva

Kudüs'e mahremsiz gidebilir miyim?

3401
10.08.2020

Hocam, bugün bir yardım vakfında Kudüs konusunda kısa bir konuşma yapmam istendi. “Bizim, yani Müslüman genç kızların mahremsiz Kudüs ziyareti durumu.” Allah’ın koyduğu hududu çiğniyoruz ve bunu Allah için yaptığımızı söylüyoruz. Bu durum Kudüs'ün işgali kadar büyük bir sorun. Belki daha büyük.
Bugünkü konuşmamda bu meseleden bahsettim, 90 km meselesi ve mahremsiz Kudüs'e gidemeyeceğimizi anlattım. Ama aldığım tepki karşısında çok şaşırdım. Tesettürlü ve Allah için vakıflarda yer alan kızlar bunu neredeyse kabul etmiyorlardı. (Allah muhafaza) Hocam biz bir grup genç kız olarak "şeriat değil şeriatımız" diyoruz ve bunun için çalışmalar yapıyoruz. Hocam şunu sormak istiyorum. Arkadaşlar bu sohbetten sonra bana biraz tepkili yaklaştılar. İslam'ı ben zorlaştırıyormuşum gibi. Bu durumda ne yapmalıyım hocam?

Bu zamanda durum şöyledir:
 
- İslam ve Müslüman GARİP.
 
- İslam’ı tam yaşamak isteyenler daha GARİP.
 
- Tam yaşamak isteyenlerin içinde ashabı kiramın izinden gitmek isteyenler daha da GARİP.
 
- Garipliğin çilesine talip olanlar ise en GARİP olanlar.
 
Şimdi dön geri ve sen neredesin ona bak, bunun alternatifi yoktur. Dünya yaşlandı, ahiret yaklaştı, iş zorlaştı, gayret azaldı, heyecan eridi, sabır tükendi, insan kayboldu, şeytan umudu eritmek istiyor, Allah kullarını görmeyi murad ediyor. Kendine yer bul ve yürü.

Nureddin Yıldız