Yazılı Fetva

Kuran’da Her Ayetin Tam Açıklaması Var mıdır?- Müteşabih Ayetler

3986
26.10.2013

Selamünaleyküm, Müteşabih ayetlerin tam açıklamasını sizden duymak isterim hocam sizin konuşmanızı bulamadım. Bir de Kur-an’ı Kerim de her ayetin kesin bir açıklaması var mıdır? Bazı ayetlerin kıyamete kadar Allah’la beraber gideceği gerçek anlamının sadece Allah’ın bildiği ayetlerin var mıdır? Şefaat ya Rasulallah diyorum ben her zaman, fakat şefaate sadece izinli olan yani melekler olarak adlandırıyorlar. Bunu ayet veya sahih hadis olarak nasıl kanıtlayabilirim? Son olarak da 5 vakit sadece farz namazı kılıp cumaya gitmeyen arkadaşlarım var bunun hakkında onlara nasıl bir konuşma, nasıl bir hadis veya ayetle ikna edebilirim?

Selamünaleyküm.  Kur'an iki tür ayet ihtiva eder. Biri, muhkem, diğeri de müteşabihtir. Muhkem, içeriği anlaşılan, bizden istediği belli olan ayet demektir. Müteşabih ise, yüzeysel olarak anlaşılması mümkün olmayan ayet demektir. Bizzat Kur'an, bu ayetlerin varlığından söz etmektedir. Allah kime ne kadar bildiriyorsa sadece onlar o ayetleri anlayabilirler. Neden Kur'an'da bu tür ayetler var derseniz deriz ki: Kur'an, bilgi kitabı değildir; iman kitabıdır.
- Evet, Kur'an'da Peygamber aleyhisselamın açıklamadığı birkaç kısa ayet vardır. Surelerin başındaki harflerdir bunlar.
- Hiçbir tartışmada hiçbir şey ispat edilemez. Tartışmanın ucu cehalettir. Kimse ile din hususunda tartışmayın. Kendi işinize bakın, kulluğunuzu yaşayın.

Nureddin Yıldız