Yazılı Fetva Corona

Maske ve boneyle namaz kılınır mı?

4434
11.12.2021

Hocam ben acilde çalışıyorum. Biliyorsunuz büyük bir salgın hastalık zamanındayız. Hastanede nöbetteyken maske ile namaz kılıyoruz mecburen. Burnumuz yere maske aracılığı ile değmiş oluyor. Başımızda da bone oluyor alın kısmına kadar uzanabiliyor onun aracılığı ile secde yapmış oluyoruz. Burnumuz için maskeyi indirmemiz risk teşkil edecektir. Bu durumda ne yapmalıyım ne tavsiye edersiniz?

Böyle salgın zamanında sizin gibi bir hastanenin acilinde nöbet tutan doktorların, koruma amaçlı olarak giydikleri kıyafetlerini çıkarmadan namaz kılmalarında hiçbir sakınca yoktur. Hatta çok yoğun durumlarda, üzerinizdeki tulumu çıkarmanın sağlık açısından sakıncası veya yenisini temin etmede zorluğu olacaksa teyemmüm bile etmeniz mümkündür. Sizin bu durumda kıldığınız namaz biiznillah cephede mücahitlerin kıldığı namaz gibidir.

İhlasla ve gayretle yaptığınız her çalışma sizin adınıza büyük bir hasene olarak yazılacaktır. Salgın geçtikten sonra insanlar, doktorları övmekten vazgeçeceklerdir hatta kusur olarak bir şeyler saymaya bile başlayabilirler ama melekler sizin gayretlerinizi asla unutmayacaktır. Sizin ve bütün insanların en dar günü olan mahşerde bugünkü gayretleriniz sizi bulacaktır. Bundan emin olarak heyecanla çalışın. Allah yardımcınız olsun, sa'yinizi meşkûr kılsın. Elinize şifalar indirsin.

Kardeşlerimize selamlarımızı ve dualarımızı hasseten bildiriniz.

Nureddin Yıldız