Yazılı Fetva

Meal okumak sakıncalı mıdır?

2856
28.08.2023

Hocam ben bugün meal okumak istedim. Sağlam kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir sitede, Kuran’ı öğrenmek dışında radyo, internet veya televizyon gibi yerlerden dinlenmemesi gerektiğini yazmış. Kuran’ın sadece Arapça olması gerektiğini ve Latinceye çevrilmiş mealler hakkında çok olumsuz bilgiler vermiş.

Ben de bir hevesle internette alt yazılı Kuran videolarını hem dinleyip hem Türkçe mealini okumak istiyordum. Simdi çok tereddütte kaldım. Ne yapmalıyım?

  • Kur'an’ımızın Arapça olan metninden okunması “Kur'an okuma ibadeti” dediğimiz şeydir. Böyle olmalıdır.
  • Başkasının okuduğunu dinlemek de Kur'an ibadetidir.
  • Teknolojik cihazlardan başkalarının okuduklarını dinlemek de biiznillah sakınca yoktur. Dinleme esnasında adaba aykırı bir durum varsa onda sakınca olabilir. Elbette bir cihazdan dinlenenle bizzat insanın okuduğunu dinlemek aynı değildir.
  • Kur'an’ımızın mealini okumak Kur'an OKUMAK değildir. O bir ilimdir. Meal üzerinden ilim öğrenmek kesinlikle bir iştir. Yalnız “her meal okunmaz” denmesinde sakınca yoktur. Mesela Diyanet Meali okunabilir niteliktedir.
  • Direkt Kur'an meali üzerinden ilim elde etmek için belli bir birikim gerekeceğini de tahmin etmek zor değildir. Hiçbir birikimi olmadan öyle bir okuma yapanlar çok şey öğrendiklerini zannedebilirler ama gerçek öyle olmayabilir.
Nureddin Yıldız