Yazılı Fetva

Mezhepler arasındaki farkların sebebi nedir?

1134
19.02.2024

Hocam dört mezhep haktır ve din birdir. Kalbim tatmin olsun diye soruyorum. Mezheplerin birinde yasak olan şey diğerinde serbest oluyor. Mesela namazda bir yerin kanadığında o namazı tekrar kılman gerekiyor. Diğer taraftan Şafi mezhebinde sıkıntı olmuyor. Namaz gibi büyük bir ibadet birinde kabul olmuş, diğerinde kabul olmamış oluyor. Bunun gibi birçok konu. Bunu en avam insana anlatır gibi açıklar mısınız?

Mezhep din değildir, dini yaşama yöntemidir. Biiznillah mevcut mezhepler dini daha iyi yaşama ekseninde vardırlar. Bugünkü gruplara benzetilmeleri yanlış olur. Şöyle kabul edin:
Bir ürün almak için girdiğiniz mağazada aynı ürünün çok az farkla farklı türlerini alabiliyorsunuz hatta şaşırıyorsunuz bile hangisini alsam diye. Mezhepler arasında birinin A dediğine diğeri B diyecek farklar yoğun değildir. Nüans denebilecek farklar vardır. Bu farklar dinin büyüklüğü ve kıyamete kadar yaşanacak olmasından kaynaklanıyor. Mezhepler arasındaki farkları yani müçtehitlerin yaptıkları çalışmaları daraltır veya alanını küçültürseniz yani onları rahat düşünemez duruma getirirseniz büyük oranda dininin yaşanılırlığını, hayatın içinde kaybolup gitmemesini de daraltırsınız. Bunun için mezhepleri bir rahmet noktası olarak görmek gerekiyor.

Nureddin Yıldız