Mektuplar

Mezuniyet törenlerine bakış açımız ne olmalı?

11491
01.06.2017

Selamünaleyküm hocam. İmam hatiplerin, ortaokulların, liselerin, üniversitelerin ve hatta Kur'an kurslarının bile pastalarla, müziklerle, şaşalı kıyafetlerle düzenlediği mezuniyet törenlerine bakış açımız nasıl olmalı? Eğer mezuniyet töreni düzenleyeceksek sınırları ne olmalı?.. Ve bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Selamünaleyküm.
Biz, mü'min olarak hayata bir köşesinden bakamayız. Hayatın bütünü bizim için kulluk sürecimiz olmalıdır. Öğrenim görürken veya mezun olurken, evde veya işte yaşarken, camide veya sahilde biz mü'miniz. Hayatımız da mü'mince olacaktır.
Her şeyden önce mezuniyet törenleri, devam mecburiyeti olan dersler gibi değildir. Keyfi olarak isteyen katılmaktadır. Buna göre de haram veya harama iten bir durum varsa oraya katılmamızı makul bulamayız. Zira biz mü'miniz, hayatımız Allah’a adanmış bir hayattır, öyle olmalıdır. İnsanlar bir yandan mü'min insan olmayı isterken bir yandan da şeytanın zevkleri okşayan fırsatlarını, bari resmi bir tören bahanesi ile yakalayalım gibi bir gevşeklik içinde bulunabilmektedirler.
Bayanlar ve erkekler aynı mekânı, göz açısından korumasız olarak dolduruyorsa, Erkek - bayan tokalaşması söz konusu ise, Malayani işler, mü'min açısından zihnini bulandıracak görüntüler sergilenecekse, Batılın veya batıla kaydıran bir işin reklamı yapılacak ya da şuur altına yerleşmesine sebep olacaksa, Müzik ve benzeri yasaklar irtikâp ediliyorsa, O toplantı esnasında namaz ibadeti ihmal edilecekse, Daha önemli işleri olanlar için bir vakit israfı söz konusu ise mezuniyet veya memuriyet törenlerine katılmak sakıncalı hale gelir. Aksi durumda katılmakta sakınca yoktur.
Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz

Nureddin Yıldız

FETVA ETİKETLERİ


mezuniyet törenleri