Yazılı Fetva

Miras paylaşılırsa bereketi mi gider?

1910
11.06.2020

Hocam biz üç erkek iki kız kardeşiz. Babamız yeni vefat etti. Babamızın çevre şartlarına göre çok iyi denebilecek iş yeri ve malı vardı. Biz kardeşler olarak babamızın öldüğünü hissettirmeden işi devam ettiriyoruz. Çok iyi de anlaşıyoruz. Annem sakın babanızın malına dokunmayın öyle devam ettirin bölüşürseniz bereketi gider diyor. Biz de annemizin sözünü dinliyoruz. Bu yaptığımızın dine ters olan bir durumu var mıdır? Siz çok teşekkür ederim.

Allah babanıza rahmet etsin, size sabır ve afiyet versin. Mal ve cinsellik imtihanının etrafında bu kadar kolay dolaşılabileceğini zannetmemelisiniz. Anneniz yanlış yönlendiriyor sizi. Bereketi kaybetmeyelim derken asıl bereket olan kardeşliği ve huzuru kaybedebilirsiniz. Bizim şahit olduğumuz sayısını hatırlayamadığım kadar çok olan örneklerde bu tür duygu ve temennilerin mahkeme kapılarında eridiğini biliyorum. Size tavsiyemiz şu şekildedir:  
  
- Babanızın size bıraktığı malı Şeriat’ımıza göre aranızda taksim edin.
  
- Yaptığınız bu taksimi muhakkak devlet mahkemesi nezdinde tescil edin, sözlü olmasın.
  
- Bu tescilden sonra babanızın işini devam ettirirken kardeşler olarak sanki yabancıymışsınız gibi ortak olmanız mümkündür.
 
Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız