Yazılı Fetva

Misafirlikte ikram edilen şüpheli gıda ve karma ortam hk.

2109
27.09.2022

Hocam arkadaşımla birlikte Amerika'da bazı Müslüman ailelerin evine misafirliğe gidiyoruz. İkram ettikleri tatlılarda ve içeceklerde doğal aroma verici olma ihtimali yüksek. Getirdikleri şeyleri reddetmek de zor oluyor. Çok hassas olacak olursak hiçbir şey yiyemeyebiliriz. Kendi evimizde dikkat ediyoruz ama misafirlikte nasıl hareket etmek uygun olur?

Bir de gittiğimiz yerde, evin hanımı da bizimle beraber oturabiliyor. Laubali bir ortam olmasa da rahatça konuşulabiliyor. Nasıl olursa böyle bir ortamda oturabiliriz? 

Allah Teâlâ işinizi kolay, kalbinizi müreffeh kılsın. Sizi şeytandan ve bütün şerlerden muhafaza etsin. Âmîn.

Gıda konusunda elbette hassas olacağız ama evine gittiğimiz Müslüman’ın da belli bir hassasiyeti olabileceğini unutmayacağız. Açık bir haram getirmeleri durumu olursa ona çok açık ve nazik bir dille tepki göstereceğiz. Şüpheli bir durum seziyorsak bu sefer “bunu yemem” tepkisi yerine mesela gıdadaki hassasiyetlere işaret eden bir muhabbet ortamı açarak konuya giriş yapacağız. Belki de böylece o ailenin de gıda konusunda şuurlu olmasına sebep olup ecir kazanacağız. Ama hiçbir şekilde zemini tartışma zeminine dönüştürmeyeceğiz. Bu önemli. Sonuç olarak tablomuz bize şunu gösteriyor: Açık bir haram ile haram riski aynı değil ama dikkat ikisi için de geçerli.

Bir arada oturmaya gelince, esasen bir arada oturulamaz şeklinde kural yoktur. Bir arada oturmak genellikle bir süre sonra cıvık denebilecek hareketlere, göz kaymalarına neden olabileceği için tedbir bakımından sakıncalı görülmüştür. Bu hususta da gıdada olduğu gibi bir tebliğ fırsatı kollayarak oturabiliriz. Gözümüzü ve aklımızı kontrol edemeyeceğimize veya karşımızdakilerin gevşekliğine bakarak da oturmayı iptal edebiliriz.

Rabbim sizi korusun. Bu mübarek ümmetin mübarek insanlarından olasınız.

Nureddin Yıldız