Yazılı Fetva

Müslüman bir erkek nasıl giyinmelidir?

852
07.12.2023

Hocam Müslüman bir erkeğin kıyafeti nasıl olmalı? Bu konu ile ilgili hiç video fetvanızı görmedim ve bu konuda ümmette eksiklik olduğunu düşünmekteyim. Rica etsem bu konu ile ilgili bir video yayınlayabilir misiniz?

Allah sizden razı olsun. Önemli bir meseleyi ikaz ettiniz. Allah Teâlâ bu vesile ile kazanılacağını umduğumuz sevapları size de lütfetsin.

Kıyafet konusunda emirler sadece kadına mahsus değildir. Avret bölgeleri farklı olmakla beraber erkeğin de kıyafeti için sınırlar ve kurallar vardır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

1- Müslüman erkeklerin göbek deliği ile diz kapağı arası avretlerinin sınırıdır. O bölgeyi hiç bir şekilde açmaları caiz değildir. Giydikleri kıyafet o bölgeyi örtmelidir. O bölgede giyilen şeyin de ORGANLARI RESMEDECEK ŞEKİLDE şeffaf ve dar olması caiz olmaz.

2- Erkeğin üzerindeki kıyafet, kadınlara mahsus bir kıyafet olmamalıdır.

3- Kâfirler için sembol niteliğinde olmuş bir kıyafeti de giymeleri caiz değildir.

4- Tedavi amacı dışında Müslüman erkekler İPEK ürünü elbise giyemezler.

5- Erkeklerin kıyafetlerinin paçaları yere sürünecek şekilde uzun olmamalıdır. Özellikle etek benzeri kıyafet giyildiğinde paçalar ayak topuklarından aşağı olmamalıdır.

6- Toplum içinde TEK KIYAFET denebilecek parazit bir kıyafet de giyilmemelidir. Bunun anlamı şudur: Giydiği kıyafet, özellikle dikkat çekmek için giyildiğinde sakınca oluşturur.

Nureddin Yıldız