Yazılı Fetva

Müslüman bir genç kız nasıl yaşamalıdır?

4790
24.01.2022

Hocam benim farklı bir yaşam tarzım vardı tesettüre uzaktım, tek amacım üniversiteydi. Bazı nedenlerden psikiyatra gittim, ilaç yazdı ve ilaçların yan etkisinden dolayı bir kaç ay kendimde değildim hastaneye yatırmayı düşünüyorlardı, kafayı yemiş gibiydim. Allah’a şükür düzeldim, namaza başladım ve tesettüre girdim. Tüm arkadaşlarımı sildim, tövbe ettim ve üniversite peşinde koşmuyorum artık. Her şeyden uzaklaştığım için babam bile ileride bir şey olursa kimse olmazsa ne yapacaksın mesleğin olsun diyor. Allah rızkımıza kefil ben bunu düşünüp huzur buluyorum. Kimse bunu ciddiye almıyor ve hastaymışım gibi davranıyor bana, herkesin beni zıt bulması bana kendimi sorgulatıyor acaba kimseyi dinlemeyip dikbaşlılık mı yapıyorum diye. Bana yol gösterin hocam, yirmi dört yaşındaki bir genç kızın bu zamanda nasıl yaşaması lazım?

Allah Teâlâ afiyetinizi daim etsin.
Önceliğin sağlığın olsun. Sağılığınla ciddi olarak ilgilen.
Bundan sonraki hedefin ise dini bilgini geliştirmek olsun. Abartmadan, takıntı yapmadan bilgi edinmeye bak. Aceleci olma. Acelecilik seni yıpratabilir.

Bulabildiğin kadar kendine samimi arkadaş bulmaya çalış. Az da olsa samimi arkadaş senin için ilaç gibidir. İstikrarlı bir Kur'an okuman olsun. Mesela günlük beş sayfa oku. Belli zikirler yap.

Anne babanın duasını almaya çalış.
Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız