Mektuplar

Namaz Kılmayan Eşiyle İmtihan Olan Mü’mine Hanıma

17492
02.10.2014

Selamünaleyküm hocam;

Ben Allah izin verirse üç evladımı İslâm’a göre terbiye etmek istiyorum. Lakin size gelen pek çok soruda olduğu gibi benim eşimde namaz kılan biri değil. Ben sizin de bahsettiğiniz gibi ısrarcı olmuyor aynı zamanda kendimden de taviz vermemeye çalışıyorum. Bu durumda kendi vicdanıma nasıl davranmalıyım hocam? Kendimi suçluyorum neden evlenirken şuurlu bir insanda ısrar etmedim. Ben eşim konusunda evlendiğimden beri imtihandayım. Aldatıldım, incitildim ama her zaman şunu düşündüm bunu bana eşim değil Rabbim yaşattı. Bunu dilemese olmazdı. Belki de hâlâ eşime saygı duyuyor ve seviyor olmamın nedeni bu. Fakat vicdanen bu durumun suçlusunun kendim olduğunu düşünüyorum. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?

Selamünaleyküm

Selamünaleyküm;

Bacım,
Vazgeç suçluyu aramaktan. Suçlu her kim ise senin görevin değişmeyecek. Şeytan seni kabukla meşgul etmesin. Eşine bakarken şu iki pencereden bak:

  1. Daha beteri olabilirdi mesela senin de namaz kılmana mani olabilirdi. Mevcuda şükret ve gerekeni yap. Onu bir kâfir gibi değil hatalı bir mü'min gibi görmen gerekiyor. Elbet öyle görüyorsun ama bu görüşün tavırların ve sözlerine de yansımalıdır.
  2. Eşin de kalp taşıyor. Kalp ettir, kastır, kandır. Taş olmadığına göre yumuşar merak etme. Rabbim nelere kadirdir. Ne katillerden veliler çıktı sonunda. Öldürmeye gidenler hayat veren insanlar oldular akıbette. İşin sonu önemli bacım. Bakarsın sen bile eşine hayran olursun. Sevgi ve umudunu tüketme sakın. Sabret ve diren. Şeytanın hilesi varsa senin de Rabbin var. Daha gençsin, bu yaşta yolları tüketirsen sonunda delirmekten başka çare bulamazsın. Tekrar ediyorum: Umudunu tüketme sakın. Eşin de kalp taşıyor. Senin nazik ve tatlı davranışların bir gün onu da güzelleştirir, seni bile geçer biiznillah.

Dağlar gibi dualar at. Kendine, eşine, çocuklarına ve ümmetime dualar et. Sabah et, akşam et. Namazda et, namazdan sonra et. Duanın gücü pek büyüktür ve senin yegâne silahındır. Damlaya damlaya göl de olur, damlalar sürekli oldu mu taşı bile eritir. Umutsuz kalma, eşine karşı dikleşme, sabrını tüketme, dünyayı cennet zannetme. Gör gerisini biiznillah.

Bu sıkıntıları asla çocuklara taşıma, çevreye yaymamaya özen göster. Bizden öncekiler de böyle yaşadılar. Bu dünya böyle bir yerdir. Cennet ise dertsizlik diyarıdır. Bırak lezzetleri cennette yaşayalım. Sakın dua etmeyi unutmayasın. Sabrın en büyük silahın olduğunu unutmayasın. Senden önceki kadınların da böyle çileleri olduğunu unutmayasın. Allah'ın seni imtihan ettiğini ve imtihanın sonucuna göre sana bir kimlik takdir buyuracağını unutmayasın. Unutmayasın; sen mü'minsin. Sakın ha! Unutmak yok!

Selamünaleyküm.

Nureddin YILDIZ

Nureddin Yıldız