Yazılı Fetva

Namaz mutlaka seccadede mi kılınmalıdır?

1187
12.01.2023

Hocam namaz seccadede mi kılınmalıdır? Seccadenin dini özellikleri var mıdır? Dijital hizmet veren seccadeler var. Örneğin kıbleyi gösteriyor, kıldığın rekât sayısını gösteriyor. Hatta okuyacağın ayetleri gösteriyor… Bu konuda ayrıntılı neler söylenebilir?

Namaz seccadesi konusunda şu ayrıntıları kaydedebiliriz: 

 1. Âlimlerimiz, namazın direkt çıplak zemin üzerinde kılınmasının müstahab olduğu konusunda söz birliği vardır. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin mescidi uzun süre bu şekilde idi.
 2. Namazın zemin üzerine konan bir nesne üzerinde kılınmasının caiz olduğu konusunda da âlimlerimiz arasında farklı bir görüşü olan yoktur. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin üzerinde namaz kıldığı bir hasırı bulunuyordu. Yalnız bu hasır topraktan bitmiş bir üründü.
 3. Kumaş, yün ve deri gibi farklı nesnelerden seccade yapılıp üzerinde namaz kılınması da cumhur ulemaya göre caizdir. Ashab-ı Kiramın bugünkü seccadelere benzer şeyler üzerinde namaz kıldıklarına dair rivayetler bulunmaktadır.
 4. Söz konusu seccade bir kibir vesilesi olarak kullanılıyorsa, seccade mescide/camiye önceden konup bir tür yer haczetmek için kullanılıyorsa bunu mekruh görmüşlerdir.
 5. Namaz temiz yer üzerinde kılınması gereken bir ibadet olduğu için seccadenin de temiz olması gerekir. Namaz kılınan seccadenin namaz kılanın bedenin temas ettiği noktalarının temiz olması caiz olmak için yeterlidir. Seccadenin durduğu zeminin temiz olmaması sakınca oluşturmaz.
 6. Resim bulunan seccadede namazın durumu şöyledir:
  Özellikle secde noktasında resim varsa o seccadede namaz mekruh görülmüştür ama namaz caizdir.
  Namaz seccadesinde Kâbe, Medine ve Kudüs resimlerinin bulunması namaza mani değildir ama bu resimler namaz kılanın huşuunu dağıtacağı için seccadelerin resimli ve süslü, işlemeli olmamasını tercih etmek evla olandır.
 7. Namaz seccadesinin ön kısmı bükülerek sütre maksadı ile de kullanılabilir.
 8. Namaz kılınacak seccadenin secdeye alın konduğunda alnı batacak kadar yumuşak olmaması gerekir. Özellikle yaşlıların veya diz problemi olanların kılması için ayarlanan seccadelerin yumuşaklık oranı secdeye inildiğinde alnın batmış gibi olmamasıdır.
 9. Dijital hizmet veren seccadenin iki yönü önemlidir:
  Unutma hastalığı bulunan birine hatırlatma yapıyorsa bundan istifade edilebilir.
  Bunun dışındaki uygulamaların tamamı namazda huşuu ve dikkati dağıtmaya sebep olur ki kullanılması en azından mekruhtur.
 10. Çocukların eğitimine ve namaza alışmalarına katkı getirmek için üretilen seccadeler için ise çocuklar tarafından kullanıldığı sürece uygundur denebilir.
Nureddin Yıldız