Yazılı Fetva

Necaseti temizlemek için ne yapmalıyım?

623
02.07.2024

Hocam ben durakta otobüs bekliyordum. Yanımda iki kız vardı ve bir köpek yanımıza geldiğinde kızlar korktu. Ben de bacağımı köpekle kızlar arasına koydum, köpek dönüp gitti. Daha sonra pantolonumda iki damla ıslaklık fark ettim ama bu köpekten mi geldi yoksa başka bir şekilde mi oldu, emin değilim. Derse girdim, dersten çıktıktan sonra yağmur yağmaya başladı. Az bir yürüdükten sonra servise bindim, pantolonumun bazı yerleri yağmur damlalarıyla ıslanmıştı. Islanan yer bacağımı etkiledi mi bilmiyorum. Durum kafama takıldı ve her ihtimale karşı pantolonumu toprakla karıştırılmış suyla yıkadım. Ancak bu su, musluğun altındaki ve abdest alırken sıçrayan suyu toplayan kovanın suyuydu, ben temiz olduğunu düşünerek bu suyu kullandım. Sonrasında da altı kere temiz suyla duruladım. Şimdi öğrendim ki bu suyla necisin temizlenmesi uygun değilmiş.

Bu durumda ne yapmam gerektiğini size sormak istedim. Şafi mezhebine göre bu işin içinden çıkamadığım için Hanefi mezhebine göre amellerime devam etmeye başladım. Hanefi mezhebine göre tekrar gidip bir avuç toprak getirdim, az suyla karıştırıp çamur şeklinde sürdüm ve üç kez su tuttum. Bu yeterli olur mu? İki yıllık süre zarfında başka yerlere bulaşma ihtimali var mı? Ne yapmalıyım? Bana adım adım açıklarsanız sevinirim.

Necaseti temizlemek bulunduğu yerden atmak/gidermek  anlamına gelir. Eğer bunu bir kere ile yapabilirseniz bir kere yıkamanız yeterlidir. Elbisenin üzerinden su akıtmanızla, necasetin de temizlendiğini biliyorsanız yine elbiseniz temizlenmiş olur. Ama necasetin temizlendiğini anlayamıyorsanız üç kere yıkamanız ve her defasında sıkmanız (şartıyla) yeterlidir. Bu üç kere yıkamanın neticesinde eliniz de yıkadığınız elbise de temiz olur. Bu ölçüyü tüm necaset bulaşmış elbise temizliği için kullanabilirsiniz. 

T. Y.