Video Fetva

Nüfus planlaması

12830
30.07.2010

Nüfus planlaması

Nüfus planlamasıyla iki şey kastedilebilir. Birincisi, insanların genel sayısının, dünyada yaşayan insan sayısının azaltılması için kurulmuş tuzak olan nüfus planlaması. Bunu müslümanın gündemine taşımamız asla mümkün değil. Çünkü biz, yeryüzünde muvahhid insan sayısının, secde eden insan sayısının, faizi lanetleyen insan sayısının, Habil’in neslinin çoğalmasını istemek zorundayız. Ne kadar insan çok olursa o kadar secde eden çok olur, Allah’ın rahmeti o kadar çok iner, diye düşünürüz. Rızık endişesiyle, yeryüzü nüfusunu doyuramaz korkusuyla asla nüfus planlaması yapamayız. Neden? – Çünkü rızık bizim elimizde değil. Kim yaratıyorsa rızkı da O veriyor. Üstelik tenekeden bile yiyecek yapılacak hale gelindi dünyada, neden rızık sıkıntısından, kaynak sıkıntısından söz ediliyor ki? Bu tür nüfus planlaması bizim gündemimizde olamaz.
İkinci nüfus planlamasından, yani olabilecek nüfus planlamasından söz edebiliriz; iki eş, karı koca, bir aile şu çocuğumuz şu yaşına gelinceye kadar çocuğumuz olmasın, bu çocuğu iyi büyütelim, diyebilirler. Annenin sağlığı açısından, babanın özel durumları açısından ‘iki sene çocuğumuz olmasın’ diye bir planlama yapabilirler, bu caizdir, ashab-ı kiram bunu yapmışlardır. Ancak bunu yaparken endişe, rızık endişesi olmamalı. Anne sağlığı, babanın özel durumu, psikolojik durumu gibi neden olmalı; bir. İki: Kesin ve sonsuz bir karar olmamalı bu; ‘artık bizim çocuğumuz olmasın’ sözü evlilik mantığına aykırıdır, ailenin devamı felsefesine aykırıdır. Üç: Bu, haram bir yolla denenmemelidir. Mesela, kadının rahmine kalıcı bir engel yerleştirmek, bağlatmak gibi, tıbbi bağlamalar gibi bir yolla icra edilmemelidir. Kalıcı şekilde geliştirilen bir engel haramdır; insan fıtratıyla, insan bünyesiyle oynamak haram olduğu için. Geçici tedbirler alınabilir, bu tedbirler arasında kadının avretinin gereksiz yere teşhir edilmesi veya gereksiz, tıbbi olmayan bir nedenle bir alet takılması gibi bir yol denenmemelidir. Bunun dışında her yol denenebilir. Ancak doğumu engelleyici hap ve benzeri ilaçların kalıcı etki yapıp yapmadığına da dikkat etmemiz gerekiyor.
Nüfus planlaması, çocuklarımızın arasında ikişer yaş bulunsun, henüz doğumdan yeni çıkmış, lohusalığı ağır geçirilmiş bir doğum oldu, gibi gerekçelerle olabilir. Ama üç çocuk yeter, dört çocuk yeter, beş çocuk yeter, gibi sözler Allahu Teala’nın yaratma kudreti ve azametine karşı saygısız sözlerdir. Mü’minler, doğurmak, büyütmek, secde eden mücahitler yetiştirmek için evlenirler.

Nureddin Yıldız