Mektuplar

Öğretmenlik, Mücahitliktir

12552
14.01.2014

Selamünaleyküm hocam;
Allah sizden razı olsun. Hocam size iki sorum olacak. Hocam bir ortaokulda 7. sınıfların Türkçe derslerine giriyorum. Benim sıkıntım dini yaşama ve örnek olma noktasında. Mesela ergenlik çağına yeni girmiş öğrencim bana geliyor: "Öğretmenim ben kapandım biliyor
musunuz, annem bana uzun hırka aldı, arkadaşımın ailesi benim kapalı
halimi çok beğendiler." diyor. Ben bu durumdan mutlu olduğumu belirtiyorum. Allah daim etsin, diyorum ama çok ilgilenemiyorum hocam ne diyeceğimi bilemiyorum.
İkincisi şu: Yaşlarını itibariyle ergenlik dönemindeler. Erkek öğrencilerim birçok şeyi boş vermişler. Yeri geliyor saygısızlık yapıyorlar ve haliyle sinirleniyorum. Hocam okulun başında Allah'tan korktuğumu belirttim. Fiziksel olarak bir şey yapamayacağımı söyledim. Alışmışlar galiba kullanıyorlar bunu.
Hocam görevim zor ve çok sabır gerektiriyor. Babam çiftçi. Helal yönden uğraşıyor ürün yetiştiriyor. Alın teri döküyor ve gönül rahatlığıyla uyuyor akşamları. Ama ben şu öğrenciye şöyle mi davransaydım hata mı etti acaba yarın tekrar konuşayım diye uyuyorum.
Hocam nasihatlerinize muhtacım, Allah razı olsun şimdiden. Selametle kalın duanızda ne olur bir an olsun bizi de anın. Rabbim yardımcınız olsun.

Aleykümselam;
Hoca hanım,
Allah yardımcınız olsun. Sıhhat ve afiyet içinde ömrünüzün sonuna kadar dininize hizmet etmeyi size nasip etsin.
Bir kere yaptığınız işi, öğretmenlik olarak görmeyin. Kendinizi Bedir'de cihat eden mücahit olarak görün. O işin de hakkını vermeye gayret edin. İşinizi büyük, düşmanınız olan şeytanı tehlikeli ve kurnaz görmek zorundasınız. Daha kolay yol alırsınız böyle yaparsanız.
İkinci olarak da, en büyük silahınızın sabır olduğunu bilmelisiniz. Sabır deposu olmadıkça yol alamazsınız. En az bin yıl dayanacak bir sabır bulunsun sizde. Allah'tan sabır isteyin.
Üçüncü olarak, erkek öğrencilerden yaşları ne olursa olsun ikili ilişkilerden uzak kalın. Onları erkek öğretmen arkadaşlara bırakın. Kız öğrenciler ise sizin için büyük bir nimettir. Onlarla mesafeli ve seviyeli bir irtibat, gönüllerine girmenize yardım edecektir. Seviyeyi düşürmeyin ama sempatik de olun.
Dördüncü olarak, ailevi bilgilerinden uzak kalın, evlerine dair şeyleri dinlemeyin.
Beşinci olarak da, çocuklara bu ümmetin büyüklerine dair bilgileri aktarın. İlim yolunda yürüyenleri, sabırlarını, gayelerini izah edin. Nasıl olmaları gerektiğini örnekleri ile anlatın, daha rahat edersiniz.
Altıncı olarak da, nasıl namaz kıldığınızda namazınızın kabul olması için dua ediyorsunuz, bu yaptığınızı da ibadet şevki ile yaptığınıza göre muhakkak dua etmelisiniz. Allah'ın yardımı olmadan kimse bir adım yol alamaz bu alemde. Bunu da bilin.
Allah yardımcınız olsun, cihadınız mübarek olsun.
Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ

www.twitter.com/nurettinyildiz
www.facebook.com/nureddinyildiz
www.sosyaldoku.com
www.fetvameclisi.com
www.ailehayati.com
www.gencdoku.com

Nureddin Yıldız