Yazılı Fetva

Oy kullanan, memur olan ve askere gidenleri kâfir ilan eden hocalar haklı mı?

1581
21.12.2023

Hocam geçen yıl size bir mail yazmıştım. Tesettürsüz memur bir kadın olduğumu, vicdanen rahatsız olmama rağmen bir türlü örtünemediğimi ve bu durumdan kurtulmam için sizden dua etmenizi istemiştim. Siz de bana bir kerede yapamadıklarımı zamana yayıp hergün bir adım atmamı söylemiştiniz. Çok şükür tavsiyenizin üzerinden altı ay gibi bir zaman geçtikten sonra duanızın ve sohbetlerinizin bereketi ile örtündüm. Tabi sadece mesele örtüyle de bitmiyor hâlâ çalışıyorum. Babam rahmetli oldu ve geride sadece eski bir ev ve annemin aldığı emekli maaşı kaldı. Hepsi de evli olan iki ablam ve bir abim var. Annemin vefat etmesi durumunda oturduğumuz eski evde bütün kardeşlerin payı var. Zaten ablamın bir tanesi ekmeğe muhtaç durumda, abim de şu an işsiz. İstifa edeyim diye düşünüyorum ama annemin vefat etmesi durumunda yine çalışmaktan başka çarem olmayacak. Şu an en azından devlet dairesinde rahat bir işte çalışıyorum. Normal şartlarda bu yaştan sonra pek mümkün değil ama sizin duanızın bereketine inanıyorum. Dua edin Allah karşıma kuru ekmek de getirse sen otur ben evime bakarım diyebilecek şahsiyetli birini çıkarsın.

Hocam ben sizin, bir hocaya takılıp kalmayın tavsiyenize uyarak ilmine güvendiğim bir kaç hocanın sohbetlerini takip ediyorum. Evimde annemle akşamları sohbet dinleyerek değerlendiriyorum. Ancak dinlediğim hocaların sürekli birbirlerini eleştirmelerine dayanamıyorum. Birinin ak demesine ötekinin kara demesi kafamı allak bullak ediyor. Hele yeni tanıdığım bir tanesi kâbusum oldu. Oy kullanan, memur olan ve askere giden herkesi kâfir ilan ediyor. Bunu da ayetlere ve hadislere dayandırıyor. Hocam ben günahkârım ama kâfir değilim. Kendimden çok babamı ve ölen akrabalarımı düşünüyorum. Hadi diyorum biz hayattayız bu hatamızdan döndük tövbe ettik. Benim babam, çocuğum “Bankaya ve faize bulaşana kadar kanser olun daha iyi, kanser olursanız acı çeke çeke ölür hiç değilse sonunda Allah’ın rahmetine kavuşursunuz, faize bulaşırsanız da belki mal sahibi olur ama akıbetiniz cehennem olur.” diyecek kadar şuurlu bir Müslümandı. Hayatını hep namaz saatlerine göre ayarlayan, kazancında zerre haram karıştırmayan, haramdır diye bizi bile okutmayan babam sırf oy kullandı diye kâfir olarak mı öldü?  Bu konudaki düşünceleriniz öğrenmek istiyorum. Ben istiyorum ki kimse lafı eğip bükmesin birini dinliyorsam ağzından doğrusu ne ise o çıksın. Ben Allah neye nasıl iman etmemi istiyorsa öyle iman ediyorum. Yapamadıklarımdan dolayı Allah'a sığınıyorum. Kafamı bu kadar karıştıran hocaları da Allah’a havale ediyorum.

Bacım, bu dertler sadece sizin dertleriniz değildir. Yaygın ve etkin bir dert olarak hepimizi ezmektedir ne yazık ki. Sabredip kazanacağız. 

Nureddin Yıldız