Yazılı Fetva

Peçe farz mıdır?

17566
20.10.2021

Hocam, kadının yüzünü de örtmesi mi gerekiyor, yani peçe dinimizin kesin emri mi? Bu zamanda yüz örtmek hem kolay değil hem çok dikkat çekiyor, kadın yüzünü örtmese olmaz mı? Kadının yüzünü örtmesi Arap kültürü müdür?

Kadının yüzünü de örtmesi bir Arap Kültürü değildir. Kadının yüzünü örtmesi dinimizin çizdiği çizgilerin içinde kalan bir uygulamadır. Bunu böyle bilmeliyiz. Bu konuda genel olarak şu noktaları tespit edebiliriz: 

  1. Resmi bir işlem anında, alışveriş anında ona yabancılar açısından kadının yüzünün görülmesinde sakınca görülmemiştir.
  2. Yüz ve eller dışında kadının bedeninin tamamı avret hükmündedir.
  3. Kadının yüzünü örtmesinin müstehap yani daha iyi olacağı konusunda bütün âlimler söz birliği etmişlerdir.
  4. Kadının bulunduğu ortam açısından bir fitne yani kadının iffetine göz dikme gibi bir risk varsa kadının yüzünü açmasının haram olduğu, böyle bir riskin olmadığı ortamlarda ise kadının yüzünü açmasının caiz olduğunu tespit edebiliriz.
  5. Yaşlı nine durumundaki kadınlar için bu kuralın biraz daha esnek tutulabileceği de söylenmiştir.
  6. Zamanımızda kadının genelde tesettürüne ve özelde de yüzünü örtmesine karşı dikkat çekme, takip edilme, itham edilme gibi sakıncalar oluşabilir. Bu da her bayanın kendi özel durumuna bakarak karar verebileceği bir ruhsat durumunu oluşturmasını zorunlu kılmaktadır.
Nureddin Yıldız