Yazılı Fetva

Ramazan’da aldığım kararları neden devam ettiremiyorum?

1605
22.08.2022

Hocam ben geçtiğimiz Ramazan ayına girmeden önemli kararlar aldım. İlk defa böyle bir şeye adım attım ve ilk defa Ramazan ayı için heyecan hissettim. Oruçla ilgili sizden okuduklarım ve dinlediklerim ve diğer hocalarımdan dinlediklerim bu ayın önemini bir nebze de olsa ilk defa idrak etmeme vesile oldu, Allah razı olsun. Sonra dedim ki kendime; Allah için vazgeçmek istediklerim ve değiştirmek istediklerim için daha iyi bir fırsat olamaz. Aldığım karar gözü ve kulağı haramdan korumaktı. Ramazan’da Allah'ın yardımı ve rahmetiyle bu kararı sürdürdüm. Öyle ki iftara davet edildiğim bir misafirlikte ezan okunmaya yakın televizyon açılınca kapatmalarını rica ettim. Ramazanı bu şekilde tamamladım, elhamdülillah.

Tamamladım ama devamını getiremedim. Neyi yanlış veya eksik yapıyorum? Ne yapmalıyım, Allah rızası için tavsiye verebilir misiniz?

Senin düzelmen bir Ramazan ayı ile olacaktı diye sana vaat eden oldu mu? Belli bir mesafeyi kat ettin. Şimdi hesap kitap yapma yerine yeni planlarını yapmalısın. En azından yılın bir ayını kâr etmiş oldun, daha istiyorsun? Belki bu uygulamanın ellincisinde inşaallah kemal yolunu bulmuş olacaksın, takılma İblis’in ağlarına.

Nureddin Yıldız