Yazılı Fetva

Saç Boyalarıyla İlgili Hüküm Nedir?

24310
04.05.2014

Selamünaleyküm hocam. Saç boyasıyla alakalı değerli bir hocam boya fabrikasını sırf bu işin fetvası için gidip araştırma yaptığında saç boyasının sadece saçların yüzeyini kaplamak amaçlı yapıldığını söylemiş. Fabrika sahibi de, hiçbir şekilde bir kına gibi saçların emmediğini söylemiş.Peki bu anlamda yine de gusle bir zararı yok mudur? Buradaki nokta sadece saç diplerinin kaplama oluşturmaması mıdır?

Aleykümselam. Saç boyaları ile alakalı hükmü şöyle özetleyebiliriz:
1- Sadece renk veren ama tabaka oluşturmayan boyaların kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu boyaların abdest ve gusle engeli de yoktur. Çünkü mesele boyanın kendisinde değil, saç ve saç köklerine suyun ulaşmasına mani olmasındadır. Sadece renk veren ama tabaka oluşturmayanda ise bu sorun yok demektir.
2- Saça sürüldüğünde saç üzerinde de olsa bir tabaka oluşturan böylece de sıvının saça ulaşmasını engelleyen boyalar, en temel kural olan SUYUN DEĞMESİ kuralını delmektedir. Eğer boyalarda bu durum varsa onların gusül açısından kullanılmasında sıkıntı vardır. Saç boyatanların TABAKA OLUŞTURMASI VEYA OLUŞTURMAMASI konusunda kesin bilgileri yoksa şüpheden kaçınmaları gerekir.
3- Boya dışında saç renginin değiştirilmesi ise gusül açısından bir sıkıntı oluşturmaz.

Nureddin Yıldız