Yazılı Fetva Corona

Salgın sebebiyle yasak gelirse kurban kesmeyebilir miyiz?

2109
16.07.2020

Salgın hastalık henüz geçmedi. Devlet vatandaşlarını uyarıp duruyor. Şartlar böyle devam ederse kurban kesme yükümlülüğü ortadan kalkabilir mi? Kesilmeyip onun yerine sadaka verilse olur mu?

Marketlerde, parklarda, oyun alanlarında, sahillerde, resmi dairelerde, fabrikalarda, toplu taşıma araçlarında insanlar bir araya gelmiyor, kimse kimsenin yanına sokulmuyor gibi bir durum oluşsa idi elbette kurban ibadetine de alternatif arayışımız olabilirdi. Nitekim, kurban ibadeti ile asla kıyas edilemeyecek kadar büyük ve ağır bir ibadet olan Cuma Namazı için bile ‘kılınmasın’ dendi. Doğru da oldu. Fakat ortadaki durum şu anda, kurban ibadetimizi iptal ettirebilecek seviyede değildir. Mevcut şartlar dahilinde böyle bir iptal, salgın virüsten ötürü değil salgın iman zafiyetinden dolayı benimsenmiş olur. Kurban ibadettir. İbadetlerimizi, keyfimizin ilk kurbanı yapmayı düşünmemeliyiz bile.
 
Hiç kimse kurban yerine sadaka veremez. Velev ki, kurban bedelinin üç katı bir sadaka bile olsa bedel olarak verilemez. Kurban kendi başına bir ibadettir. Zira:
 
- Bir koçun başına beş kişi çullanarak kurban macerası yaşama yerine ehil birine, devletin gösterdiği mekânlarda biraz ekonomik bedel ödemeye razı olarak daha güvenli bir kurban kesebiliriz.
 
- İbadet yapacağız diye sağlıkla alakalı tedbirlerden uzak kalmamız gerekmez. Hem kurban keseriz hem sağlığımızı risk altına sokmayız. Bu mümkündür.
 
- Mümkün olduğu kadar sağlık açısından uygun olan ortamlar ve devletin ciddi takibini yaptığı yerlerde yaparız ibadetimizi ve kalbimiz huzurlu olur.
 
- Buna rağmen Kurban Bayramı’na kısa bir zaman kala devlet ‘sağlık açısından kurban risk oluşturuyor’ derse, dışarıdan çözümler ararız. O da olmazsa namazımız ve camimizden daha önde bir ibadet değildir kurban ibadeti; Rabbimizin mağfiretine sığınır ve kurbanı erteleriz.
 
- Allah Teâlâ bedenlerimize ve kalplerimize kurban yükselişi nasip etsin, işimizi asan etsin.

Nureddin Yıldız